Hiszpania / Dwie kamienne figurki sprzed ponad 2 tys. lat odnaleziono... w restauracji

Grenada, Adobe Stock
Grenada, Adobe Stock

W efekcie prac remontowych w andaluzyjskiej restauracji na jednej ze ścian budynku odkryto dwie rzeźby sprzed ponad 2 tys. lat. Dotychczas uznawano je za elementy dekoracji wykonane współcześnie.

Artefakty - rzeźby, przedstawiające konie - zidentyfikowano na południu Hiszpanii, w Grenadzie. Były one wkomponowane w ścianę budynku.

Identyfikacja rzadkich artefaktów możliwa była dzięki pasjonatowi dzieł sztuki, który w internecie natrafił na zdjęcia wyremontowanej placówki, zwracając uwagę na dwa wspomniane elementy. Uznał je za dzieła sztuki wykonane przez Iberów.

Po zawiadomieniu władz miasta, lokalnej policji oraz dyrekcji Muzeum Archeologii i Etnologii w Grenadzie wszczęto śledztwo dotyczące pojawienia się na ścianie restauracji starożytnych przedmiotów.

Aby potwierdzić wiek znaleziska, reprezentujący miasto archeolodzy skontaktowali się z ekspertami z Hiszpanii i Portugalii. Twierdzą, że figurki mogli wykonać przedstawiciele ludu Iberów, zamieszkujący przed dwoma tysiącami lat Półwysep Iberyjski.

Z dotychczasowych ustaleń archeologów wynika, że rzeźby zostały znalezione przez właściciela lokalu na gruzowisku jednego z rozebranych budynków w Grenadzie. Nieświadomy ich wartości restaurator w trakcie modernizacji lokalu poprosił o wkomponowanie oryginalnych rzeźb w jedną ze ścian.

"W najbliższych tygodniach zostanie przeprowadzone dokładne badanie wieku tych artefaktów oraz proces ich konserwacji" - przekazała dyrekcja Muzeum Archeologii i Etnologii w Grenadzie, dodając, że rzeźby koni należały do większego motywu prezentującego te zwierzęta.

Iberowie zamieszkiwali w starożytności tereny znajdujące się obecnie w granicach Portugalii, Hiszpanii i Francji. Od V w. p.n.e. rozpoczął się proces ich mieszania z Celtami, którzy przybyli na Półwysep Iberyjski z terytorium dzisiejszej Francji przez przełęcze w Pirenejach. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera