Unijna agencja przestrzega przed wzrostem liczby przypadków małpiej ospy w Europie

Adobe Stock
Adobe Stock

Jest wysoce prawdopodobne, że więcej przypadków nowej, bardziej zaraźliwej odmiany małpiej ospy zostanie odnotowanych w UE - poinformowało w piątek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Podkreśliło jednak, że prawdopodobieństwo trwałego przenoszenia wirusa w Europie jest bardzo niskie.

Przypadki importowane muszą jednak być szybko zdiagnozowane i wdrożone powinny zostać środki kontroli - zaznaczyła w komunikacie unijna agencja z siedzibą w Sztokholmie. ECDC przewiduje, że dzięki szybkim reakcjom państw członkowskich na odnotowane przypadki i solidnej opiece zdrowotnej wpływ małpiej ospy na UE będzie niewielki.

To właśnie w rejonie Sztokholmu w czwartek potwierdzono pierwszy poza kontynentem afrykańskim przypadek nowej odmiany. Według szwedzkich władz pacjentem jest osoba przebywająca wcześniej w regionie, gdzie występuje ognisko choroby.

Nowa odmiana wirusa małpiej ospy, uważana za bardziej zaraźliwą i śmiercionośną, rozprzestrzenia się obecnie w Demokratycznej Republice Konga i innych państwach zachodniej Afryki.

W wyniku szybkiego rozprzestrzeniania się tej epidemii w Afryce ECDC zwiększyło poziom ryzyka dla podróżnych z UE do obszarów dotkniętych epidemią obszarów.

ECDC uważa, że ze względu na ścisłe powiązania między UE a Afryką państwa unijne powinny wydać zalecenia dotyczące podróży dla osób odwiedzających obszary dotknięte epidemią. Według unijnej agencji prawdopodobieństwo zakażenia dla osób z UE podróżujących do obszarów dotkniętych epidemią jest wysokie.

Agencja zaleciła zwiększenie świadomości wśród pracowników służby zdrowia w UE. Kraje członkowskie powinny też powiadamiać o pojawieniu się nowych przypadków na poziomie UE.

Podróżni udający się na obszary objęte epidemią powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie kwalifikowania się do szczepienia na małpią ospę.

Nowe zakażenia w Afryce różnią się od globalnego wybuchu z 2022 r.; tamta odmiana nadal krąży na niskim poziomie w Europie i na świecie.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera