Unia Afrykańska ogłasza małpią ospę zagrożeniem dla całego kontynentu

Wizualizacja wirusa małpiej ospy, Adobe Stock
Wizualizacja wirusa małpiej ospy, Adobe Stock

Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC), agenda ds. zdrowia Unii Afrykańskiej. określiła we wtorek małpią ospę jako "zagrożenie zdrowia publicznego" dla całego kontynentu.

Dotychczas wirus małpiej ospy był głównie aktywny w Demokratycznej Republice Konga (DRK), gdzie według danych WHO od początku roku zainfekował ponad 14 tysięcy osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów. Choroba ta od dawna była obecna w DRK, gdzie w 1970 roku została wykryta, ale w ostatnich latach następował stopniowy wzrost zachorowań. Obecna epidemia spowodowana jest przez wirusa nazywanego kladem 1b, który jest bardzo zaraźliwy podczas bliskiego kontaktu, zwłaszcza wśród dzieci.

W ciągu ostatniego miesiąca kolejne przypadki małpiej ospy były zgłaszane z państw sąsiadujących z DRK. Tydzień temu Africa CDC ostrzegała, że tempo rozprzestrzeniania się tej choroby jest alarmujące. Podała, że od początku roku w całej Afryce odnotowano ponad 15 tysięcy przypadków zakażeń tym wirusem, co jest wzrostem o 160 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

"Małpia ospa przekroczyła już granice, zarażając tysiące ludzi na całym naszym kontynencie (...) Z ciężkim sercem (...) ogłaszamy mpox jako zagrożenie zdrowia publicznego dla bezpieczeństwa kontynentalnego” - ogłosił podczas internetowego briefingu prasowego dyrektor generalny Africa CDC Jean Kasenya. Wezwał również do niezwłocznego działania na rzecz zatrzymania i wyeliminowania tej choroby.

Kilka dni temu Africa CDC wezwała do „globalnej solidarności” w zakresie szczepionek przeciwko małpiej ospie. Afryka ma obecnie dostęp do jedynie 200 000 dawek szczepionek, w sytuacji gdy potrzebuje ich 10 milionów.

Na środę zaplanowane jest posiedzenie Komitetu ds. Nagłych Wypadków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie małpiej ospy. Podczas tego zebrania eksperci ocenią, czy obecna sytuacja wymaga ogłoszenia najwyższego stopnia alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym dla tej choroby.

Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Wirus jest przenoszony przez bliski kontakt. Małpia ospa charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Choroba ta najczęściej występuje w Afryce. (PAP)

ek/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera