Badaczki: koty przeżywają śmierć innych zwierząt domowych, w tym i psów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Koty przeżywają śmierć innych zwierząt domowych, w tym nawet psów - wykazały badaczki z Uniwersytetu w Oklahomie. Wyniki właśnie opublikowano w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science.

Bretania Greene i Jennifer Vonk przeprowadziły rozmowy z 412 opiekunami kotów na temat zmian w ich zachowaniu po stracie innego zwierzęcia znajdującego się w tym samym domu.

W opublikowanym artykule czytamy, że kocia żałoba jest bardzo podobna do tej, jaką przeżywają ludzie. Jej objawy to przede wszystkim problemy ze snem i brak apetytu. "Koty w mniejszym stopniu oddawały się spaniu, jedzeniu i zabawie, a w większym - poszukiwaniu uwagi ludzi i innych zwierząt domowych, chowaniu się, spędzaniu czasu w samotności i pozornym poszukiwaniu swoich zagubionych towarzyszy" - stwierdziły badaczki.

Według nich im dłużej kot mieszkał ze zmarłym zwierzęciem, tym częściej opiekunowie informowali o zmianie ich zachowania po śmierci innego zwierzęcia. Ale - jak zaznaczyły - na przeżywanie żałoby nie miało wpływu to, czy kot był obecny przy śmierci drugiego zwierzęcia, ani liczba zwierząt w domu.

Zdaniem naukowczyń wyniki badań podważają powszechny pogląd, że koty to zwierzęta nietowarzyskie. Wskazują także, że psychologiczne doświadczenie straty może mieć charakter uniwersalny.

Amerykańskie badanie jest drugim znanym na świecie projektem badawczym, który dotyczy reakcji kotów domowych na śmierć innego zwierzęcia towarzyszącego im w domu.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ryzyko globalnego niedoboru wody jest większe, gdy uwzględni się pochodzenie deszczu

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy pacjent po przeszczepie oka nie odzyskał jeszcze wzroku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera