Uczelnie i instytucje

Minister nauki: zaakceptowałem projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

26.07.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tomasz Gzell
26.07.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tomasz Gzell

Minister nauki Dariusz Wieczorek "ostatecznie zaakceptował" projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, o czym poinformował we wtorek na antenie Radia Zet. Jak zapowiedział, w ustawie znajdą się zapisy dające ministrowi likwidacji „patologicznych uczelni" i łączenia uczelni.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, który był gościem Radia Zet, zapowiedział, że projekt noweli ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce będzie teraz skierowany do wykazu prac rządu.

Tłumaczył, że w projekcie wpisano między innymi kwestie dotyczące łączenia uczelni. Do takich właśnie działań ministerstwo nauki zachęca od dawna uczelnie w różnych miastach.

"Pierwszy etap, jaki proponujemy, to będzie federalizacja uczelni, i po tym okresie - łączenie uczelni w jeden organ" - mówił Wieczorek.

Jak podkreślił, nie planuje się ustawowego zobowiązania i rozwiązania dotyczącego łączenia uczelni. "Uczelnie są autonomiczne; ja wierzę w mądrość rektorów, że to też zauważą i dokonają takich połączeń (...) Będziemy dawać zachęty, połączone uczelnie otrzymają 10 proc. więcej subwencji" - potwierdził minister.

Dodał, że resort musi też uporządkować kwestię funkcjonowania uczelni wyższych - m.in. w związku ze skandalem dotyczącym dyplomów wydawanych przez Collegium Humanum.

"To, co się stało, jeżeli chodzi o Collegium Humanum, najlepiej pokazuje, z jakimi patologiami mamy do czynienia. W związku z czym w tej ustawie znajdą się zapisy, które dadzą ministrowi instrumenty do tego, ażeby likwidował tego typu uczelnie (...), bo kluczową sprawą jest jakość kształcenia i studenci" - mówił szef resortu nauki. - "Nie możemy doprowadzać do sytuacji takiej, jak jaka ma miejsce w tej chwili, że na tym wszystkim cierpią studenci. Nie dość, że płacą swoje pieniądze, to jeszcze dostają dyplomy, które są nic nie warte".

W marcu 2024 r. wraz z zatrzymaniem przez CBA dwóch osób w związku z podejrzeniem przyjęcia korzyści majątkowych i osobistych wybuchła afera Collegium Humanum – w sprawie handlu dyplomami przez tę niepubliczną uczelnię wyższą. Ta prywatna uczelnia powstała w 2018 r. w Warszawie. Miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA – ustalili dziennikarze m.in. "Newsweeka". Takie dyplomy pozwalają m.in. na ubieganie się o posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. (PAP)

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera