Konkurs dla naukowców – ekspertów własności intelektualnej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prace z zakresu nauk prawnych, technicznych i przyrodniczych na temat związany z własnością intelektualną, w tym - z jej ochroną, zarządzaniem i marketingiem - można zgłaszać do 11 października na konkurs zorganizowany przez Urząd Patentowy RP.

Przedmiotem konkursu są prace habilitacyjne oraz cykle publikacji powiązanych tematycznie, stanowiące podstawę nadania stopnia doktora habilitowanego, prace doktorskie, magisterskie i licencjackie poświęcone własności intelektualnej. Termin składania prac w XXII edycji konkursu mija 11 października.

Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody pieniężne przyznane przez jury w składzie: Edyta Demby-Siwek (Prezes Urzędu Patentowego RP), prof. Jan Błeszyński, mec. Marek Furtek, dr Małgorzata Modrzejewska, prof. dr hab. Joanna Sieńczyło-Chlabicz, prof. dr hab. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, prof. dr hab. Anna Tischner i prof. dr hab. Helena Żakowska-Henzler.

„Wartości niematerialne są częścią wielu procesów obejmujących m.in. sferę nauki, biznesu, przemysłu, ekologii i wielu innych. Dostrzeżenie związków i relacji pomiędzy innowacyjnymi rozwiązaniami podlegającymi ochronie a funkcjonowaniem współczesnego społeczeństwa może stanowić podstawę opisu naukowego, wychwytującego nowe zjawiska i tendencje” – piszą organizatorzy konkursu na stronie UPRP.

Podobne możliwości istnieją w dziedzinie wypowiedzi plastycznej, która może przekazywać treści odnoszące się do ochrony własności intelektualnej, związane np. z problematyką zrównoważonego rozwoju, społeczną odpowiedzialnością biznesu, rolą naukowców w rozwiązywaniu problemów cywilizacyjnych, koniecznością tworzenia gospodarki opartej na wiedzy oraz nowymi obszarami innowacji, takimi jak genetyka, biotechnologia, nanotechnologia, biologia molekularna czy inżynieria materiałowa.

UPRP organizuje ponadto konkurs Ambasador Szkolnej Wynalazczości, konkurs na informację medialną o tematyce ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej, konkurs na krótki film promujący ochronę własności intelektualnej i na najlepszy plakat o tej tematyce.

Zgłaszane projekty należą do kategorii sztuki użytkowej wykorzystywanej przez Urząd Patentowy RP w działaniach służących podnoszeniu świadomości społecznej na temat ochrony własności przemysłowej i są publikowane w wielu wydawnictwach edukacyjnych. Na drodze konkursów wyłaniani są utalentowani autorzy prac naukowych, studenci szkół artystycznych, a także osoby podejmujące tematykę ochrony własności intelektualnej w ramach swojej twórczości plastycznej, filmowej i dziennikarskiej.

Nagrodzone w poprzednich edycjach prace naukowe były i są wykorzystywane przez Urząd Patentowy w wydawnictwach promocyjnych służących upowszechnianiu wiedzy.

Więcej informacji na stronie UPRP.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera