Historia i kultura

W Berlinie po raz 14. wręczono Naukową Nagrodę Ambasadora RP

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Już po raz 14. w Berlinie wręczono Naukową Nagrodę Ambasadora RP. W tym roku zdobyli ją: Kai Johann Willms za pracę doktorską i Filip Emanuel Schuffert za pracę magisterską. Uroczystość odbyła się w środę w polskiej ambasadzie.

Naukową Nagrodę Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej 2022/2023 objęła patronatem Polska Akademia Nauk.

Naukowa Nagroda Ambasadora RP została powołana w 2008 r. przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Przyznawana jest za wybitne i innowacyjne prace doktorskie oraz magisterskie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, poświęcone historii i kulturze Polski oraz relacjom polsko-niemieckim. Nagroda promuje młodych naukowców, zachęca studentów oraz doktorantów z niemieckich szkół wyższych i uniwersytetów do podejmowania tematyki - przypomniało w komunikacie CBH PAN w Berlinie.

Jak poinfrmowało, w 14. edycji konkursu nagrodę główną w kategorii praca doktorska otrzymał Kai Johann Willms (Ludwig-Maximilians-Universität München) autor pracy „Transkulturelles Wissen im Ost-West-Konflikt: Das polnische Exil und die amerikanische Osteuropaforschung, 1939–1989“ (Wiedza transkulturowa w konflikcie wschód-zachód: polska emigracja i amerykańskie badania nad Europą Wschodnią w latach 1939–1989).

W kategorii praca magisterska nagroda główna trafiła do Filipa Emanuela Schufferta (Justus-Liebig-Universität Gießen), autora pracy "Die Akkulturation sächsischer Kriegsflüchtlinge in Warschau während des Siebenjährigen Krieges und unter Stanisław August Poniatowski (1756–1795)". (Akulturacja saskich uchodźców wojennych w Warszawie w czasie wojny siedmioletniej i za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego (1756–1795))

„Tegoroczna edycja NNA jest szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze, udało się nam zorganizować konkurs ponownie po ponad rocznej przerwie. Po drugie, patronat nad nagrodą objęła Polska Akademia Nauk, której Centrum Badań Historycznych w Berlinie od początku we współpracy z Ambasadą RP w Berlinie realizuje ten projekt" - powiedział podczas uroczystości przewodniczący Jury, dr hab. Igor Kąkolewski, profesor UWM, dyrektor CBH.

Dodał, że tegoroczna edycja NNA objęła cały teren Niemiec już po raz szósty. Do konkursu zgłoszono łącznie 25 prac. "Ich treść obejmuje zarówno historię, kulturoznawstwo, literaturę, językoznawstwo, architekturę, nauki polityczne i prawo” - wskazał.

Oprócz nagród głównych przyznano też wyróżnienia. W kategorii praca doktorska otrzymali je: Markus Hildebrand, Christoph-Malte Maisch, Kateryna Pasichnyk, Frank Rochow i Dominika Wocław.

Trzy wyróżnienia w kategorii praca magisterska otrzymały zaś: Marie Egger, Anna Grochocka i Cäcilia Wosnitzka.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 01.10.2021. PAP/Adam Warżawa

    Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wydarzeń

  • 1981r. PAP/Ireneusz Sobieszczuk

    13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera