Kolejne szklane powierzchnie na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku wyklejane są specjalną folią z kropkami, które mają ograniczyć kolizje ptaków - poinformowała w środę uczelnia. Tym razem zabezpieczone zostaną szklane ściany na wydziałowej bibliotece.
Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie ze studentami prowadzi działania, które mają na celu ograniczenie kolizji ptaków z powierzchniami szklanymi. Kampus uczelni, a także inne budynki znajdują się w pobliżu parku i lasu, a zgodnie z projektem kampusu, wiele ścian budynków jest przeszklonych.
W ubiegłym roku dzięki współpracy uczelni z Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz deweloperem mieszkaniowym, pod koniec lipca udało się wykleić ok. 300 metrów kwadratowych szklanych powierzchni innowacyjną folią, która zawiera specjalny wzór w ultrafiolecie, widoczny dla ptaków. Natomiast folią z kropkami wyklejono okna w rektoracie uczelni.
Tym razem kropki zabezpieczą szklane ściany biblioteki Wydziału Matematyki i Wydziału Informatyki. Jak poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik, prace trwają i zakończą się w czwartek, a wyklejonych zostanie łącznie ok. 120 metrów kwadratowych powierzchni. W wyklejanie zaangażowani są studenci z koła biologów, a także przedstawiciele Fundacji Szklane Pułapki, która ma uprawnienia do prowadzenia prac na wysokości.
Specjalna folia ma wzór z białych kropek, które oddalone są od siebie o kilka centymetrów. Jak wyjaśniał wcześniej PAP dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii UwB, który od początku zaangażowany jest w inicjatywę, jeśli ptaki widzą taki wzór, który jest gęsty i widoczny na szybie, to kalkulują, że nie są w stanie wlecieć w tę przestrzeń i pokonać tej przeszkody, dlatego też omijają szyby.
Powierzchnie do wyklejania są wybierane na podstawie zgromadzonych przez studentów biologii i badaczy, którzy od kilku lat prowadzą monitoring budynków pod kątem kolizji ptaków. W ten sposób udało się wytypować miejsca, które należy zabezpieczyć. Przeprowadzone badania po zastosowaniu specjalnej folii ze wzorem UV wykazały, że dzięki folii kolizji jest mniej. Naukowcy zwracali uwagę, że kiedy podczas monitoringu wybranych powierzchni w latach 2021-2022 średnio co czwarty ptak umierał podczas kolizji z szybą, to dane z pięciu miesięcy 2023 roku po wyklejeniu folią pokazały, że tylko 10 proc. ptaków z tego okresu monitoringu uderzało w szybę. W ciągu kilku miesięcy znaleziono tylko kilka martwych ptaków.
Naukowcy UwB podkreślają, że okres wakacji i wczesnej jesieni to najtrudniejszy czas dla ptaków. Jak mówił wcześniej Deoniziak, z jednej strony to czas, gdy młode ptaki wylatują wtedy z gniazd, a z drugiej - rozpoczyna się okres migracji, co wiąże się z intensywnym przemieszczaniem się ptaków.
Obecna akcja zabezpieczania powierzchni folią z kropkami jest możliwa dzięki środkom pozyskanym przez studentów z koła biologów z Akademii Fundacji BOŚ. W planach biologów jest wyklejenie folią z kropkami kolejnych szklanych powierzchni.(PAP)
Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska
swi/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.