Uczelnie i instytucje

Opole/Duży awans Politechniki Opolskiej w światowym rankingu

W najnowszym zestawieniu Best Global Universities Subject Ranking w dziedzinie inżynierii Politechnika Opolska znalazła się wśród wyróżnionych 12 polskich uczelni, awansując z 9. na 4. miejsce - poinformowała w niedzielę Anna Kułynycz, rzecznik opolskiej uczelni.

W tegorocznej edycji U.S. News Best Global Universities Subject Ranking dotyczącego inżynierii wzięto pod uwagę 2460 uczelni z prawie stu państw całego świata. Na 281 europejskich uczelni, w rankingu znalazło się 12 szkół wyższych z Polski. Jak podkreślił prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, w ciągu ostatniego roku uczelnia awansowała w kilku kategoriach.

"Politechnika Opolska w zestawieniu dotyczącym obszaru inżynierii po raz pierwszy została ujęta w rankingu w zeszłym roku osiągając 9. miejsce w kraju i 747 miejsce na świecie. W tym roku w rankingu zakwalifikowano tylko 12 polskich uczelni. Nasza uczelnia zajmuje 4. miejsce w Polsce i awansowała na 417. na świecie. Tak wysoki awans w skali światowej oznacza jedno: nauka i badania na naszej uczelni są na bardzo wysokim poziomie. To ważna wiadomość także dla kandydatów na studia, którzy coraz częściej zwracają uwagę na światowe rankingi" - zaznaczył prof. Lorenc.

Trzy pierwsze miejsca na podium w tej kategorii wśród polskich uczelni politechnicznych zajęły: Politechnika Gdańska, AGH oraz Politechnika Śląska.

Jak podała uczelnia, dane do rankingu są zbierane z corocznych badań i bazują na 13 wskaźnikach. To np. liczba publikacji, reputacja badań lokalnych i globalnych, cytowania czy współpraca międzynarodowa. Kategoria „inżynieria” obejmuje publikacje dotyczące wielu dyscyplin inżynieryjnych. Publikacje w tej kategorii koncentrują się na projektowaniu, budowaniu i wykorzystywaniu struktur, maszyn i systemów, od inżynierii lotniczej i kosmicznej, mechanicznej, elektrycznej i lądowej po energię jądrową, sztuczną inteligencję stosowaną i robotykę.

Politechnika Opolska przypomniała, że jest jedyną uczelnią województwa opolskiego, która została zakwalifikowana na Listę Szanghajską, największy naukowy ranking świata, zajmując pierwsze miejsce w Polsce w obszarze inżynierii mechanicznej.(PAP)

masz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera