Studenci Politechniki Łódzkiej nagrodzeni za projekt turbiny wiatrowej

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Studenci Politechniki Łódzkiej zdobyli pierwsze miejsce w finale Międzynarodowego Konkursu Małych Turbin Wiatrowych organizowanego przez Hanze University of Applied Sciences w Holandii. Ich innowacyjna turbina wiatrowa, stworzona w ramach projektu GUST, była najlepsza w kategorii Sustainability.

"Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej zwyciężył w finale Międzynarodowego Konkursu Małych Turbin Wiatrowych - International Small Wind Turbine Contest (ISWTC) 2024, który odbył się w Hanze University of Applied Sciences w Groningen (Niderlandy), przy czym testy turbin przeprowadzono w Delft University of Technology. Polacy pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability" - poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka.

Nagrodzona konstrukcja wyróżnia się redukcją śladu węglowego, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz zastosowaniem biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło studentów za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA).

Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine), w ramach którego powstała turbina, został zainicjowany w październiku 2015 roku przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. W jego realizację zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół studentów z kilku wydziałów: Mechanicznego; Chemicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Organizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz International Faculty of Engineering.

Zespół GUST kontynuuje pracę nad doskonaleniem swojego projektu. W tym roku studenci zaprezentowali całkowicie nową konstrukcję, wyposażoną w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Turbina GUST potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s.

Jak podała Chojnacka, studenci z PŁ już myślą o rozwiązaniach na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się za rok.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera