Badanie: u osób stosujących Wegovy może rosnąć ryzyko dla wzroku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby stosujące lek Wegovy mogą ponosić wyższe ryzyko neuropatii nerwu wzrokowego, wynika z badania opublikowanego w JAMA Ophtamology. Lek jest stosowany w przypadku cukrzycy typu 2 i znacząco obniża wagę. Zawiera semaglutyd - ten sam składnik, co Ozempic i Rybelsus - poinformował Reuters.

Semaglutyd jest agonistą receptora GLP-1.

Częstość występowania przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego niezwiązanej z zapaleniem tętnic (NAION) wynosiła 8,9 proc. u osób przyjmujących semaglutyd z powodu cukrzycy typu 2 w porównaniu z 1,8 proc. pacjentów przyjmujących inne leki przeciwcukrzycowe - wynika z badań. Natomiast wśród osób, którym przepisano semaglutyd z powodu nadwagi lub otyłości ryzyko wyniosło 6,7 proc., podczas gdy u pacjentów stosujących inne leki redukujące masę ciała wynosi ono 0,8 proc.

Badanie trwało 36 miesięcy - poinformowała agencja Reuters. Jego uczestnikami było 710 dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 oraz 979 osób, które stosowały te leki, by schudnąć.

Najczęstszym objawem NAION jest nagła bezbolesna utrata widzenia, którą pacjent zauważa przeważnie rano po przebudzeniu.

Novo Nordisk, który produkuje leki z semaglutydem, zwrócił uwagę na kilka ograniczeń projektu badania. "Ogółem dane opublikowane w badaniu nie są wystarczające, aby ustalić związek przyczynowy pomiędzy stosowaniem agonistów receptora GLP-1 a NAION" – stwierdził duński producent leków.

Artykuł źródłowy jest dostępny pod adresem.  (PAP)

os/ jjj/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nowa metoda pozwala obserwować z kosmosu plastik na plażach

  • Chiński astronauta Li Cong (3-R) wyprowadzany z kapsuły Shenzhou-18 EPA/XINHUA / LI ZHIPENG, dostawca: PAP/EPA

    Chiny/ Tajkonauci misji Shenzhou-18 wrócili na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera