Wrocław/ Nowa technika radioterapii w dolnośląskim centrum onkologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Radioterapia adaptacyjna pomaga m.in. w leczeniu nowotworów jamy brzusznej i miednicy. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii to trzeci ośrodek w Polsce wykonujący takie zabiegi. Wyróżnia je możliwość indywidualnego dostosowywania dawki napromieniowania.

Radioterapia adaptacyjna to nowa metoda leczenia, która jest skuteczna przede wszystkim przeciwko nowotworom jamy brzusznej i miednicy. Umożliwia indywidualnie dostosowywać dawki napromieniowania.

"W dotychczasowej praktyce przygotowywano jeden taki projekt na czas całego leczenia. W technice adaptacyjnej wykonany na początku plan startowy jest modyfikowany i przeliczany każdego dnia, gdy pacjent leży na stole aparatu terapeutycznego, z uwzględnieniem zmieniającego się położenia narządów wewnętrznych, np. stanu napełnienia pęcherza moczowego czy wypełnienia jelit" – powiedział lek. Łukasz Trembecki z Zakładu Radioterapii DCOPiH.

Dzięki temu zdrowe obszary organizmu są chronione przed zwiększoną dawką promieniowania. Lekarze wspierani są przez sztuczną inteligencję, używane są też nowoczesne systemy symulacyjne.

"Następnie specjaliści fizyki medycznej na tak wyznaczonym obszarze planują układ wiązek napromieniania, wartość energii oraz rozkład dawek w tkankach w taki sposób, aby obszary leczone otrzymały jednolitą dawkę leczącą, a tkanki przylegające, jak najmniejszą" – wskazała kierowniczka Zakładu Fizyki Medycznej DCOPiH dr Marzena Janiszewska.

Radioterapia adaptacyjna jest bardziej czasochłonna i wymaga specjalistycznej aparatury. Dodatkowo podczas zabiegu działa zespół składający się z lekarzy radioterapii, fizyków medycznych i elektroradiologów. Z tego typu zabiegów korzysta ośmioro pacjentów, kolejni się przygotowują. (PAP)

Michał Torz

mt/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.10.2022. Muchomor czerwony.PAP/Wojtek Jargiło

    Mykolog: muchomor czerwony może nieodwracalnie uszkodzić mózg

  • Fot. Adobe Stock

    Pulmonolog: dominują infekcje wirusowe, ale przybywa przypadków krztuśca, wzrasta ryzyko gruźlicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera