Kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala został we wtorek powołany na prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie – poinformowała uczelnia. Prof. Zembala związany jest z nowym Wydziałem Medycznym na KUL.
„Nowy prorektor zacznie urzędowanie od września” – podała w komunikacie prasowym zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.
Prof. Zembala do tej pory był pełnomocnikiem rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych. Związany jest Wydziałem Medycznym KUL. W Szpitalu Wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie prof. Zembala tworzy oddział chirurgii i transplantacji serca. W szpitalu tym mają powstać trzy oddziały kliniczne Wydziału Medycznego KUL,
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że rozwój Wydziału Medycznego, szpitalnych oddziałów klinicznych oraz badania medyczne to strategiczny cel uczelni na najbliższe lata. „Dlatego podjąłem decyzję o powołaniu prorektora, który zajmie się tym zakresem. Prof. Zembala to bardzo dobry i doświadczony kardiochirurg, podobnie jak naukowiec. Uczestniczy w wielu zagranicznych sympozjach i konferencjach, systematycznie wykonuje zabiegi operacyjne. Liczę, że jego działania i podejmowane decyzje, przyczynią się do budowy na KUL i w Lublinie, mocnego ośrodka naukowo-medycznego, który będzie służył pacjentom" - powiedział cytowany w komunikacie ks. prof. Kalinowski.
Prof. Michał Zembala był m.in. ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Odbył staże naukowe i badawcze w Montefiore Medical Center, Albert Einstein College of Medicine, Yeshiva University w Nowym Jorku i Laboratorium Medycznym Regeneracyjnym Uniwersytetu Harvarda. Ukończył również studium Surgical Leadership Program Harvard Medical School w Bostonie.
Jest synem kardiochirurga prof. Mariana Zembali, który wraz z prof. Zbigniewem Religą przeprowadził w 1985 r. w Zabrzu pierwszy w Polsce przeszczep serca.
Wydział Medyczny KUL został utworzony w październiku 2022 r. W ofercie są studia m.in. z pielęgniarstwa, biotechnologii, dietetyki. W mijającym roku akademickim uruchomiono kierunek lekarski.
Uczelnia poinformowała także w komunikacie, że do Kolegium Rektorskiego KUL wejdzie od 1 września także ks. dr. hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL, który będzie prorektorem ds. misji uniwersytetu. Ks. prof. Wiśniewski jest obecnie dyrektorem Instytutu Nauk o Sztuce KUL, kieruje Katedrą Badań nad Monodią i Polifonią Religijną. Z wykształcenia jest muzykologiem, a naukowo interesuje się chorałem gregoriańskim, muzyką średniowiecza oraz rękopisami muzyczno-liturgicznymi.
W kolegium rektorskim pozostanie dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, która obecnie jest prorektorem ds. studentów, doktorantów i rozwoju. W nowej kadencji poza sprawami studenckimi będzie odpowiedzialna za kwestie związane z umiędzynarodowieniem KUL.(PAP)
Nauka w Polsce
ren/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.