Skrybowie w starożytnym Egipcie cierpieli na zwyrodnienia kości

Figurki przedstawiające egipskiego dygnitarza Nefer i jego żonę, fot. Martin Frouz I Czeski Instytut Egiptologii, Uniwersytet Karola w Pradze
Figurki przedstawiające egipskiego dygnitarza Nefer i jego żonę, fot. Martin Frouz I Czeski Instytut Egiptologii, Uniwersytet Karola w Pradze

Długie godziny pracy w wymuszonej pozycji siedzącej powodowały zwyrodnienia kości u skrybów w starożytnym Egipcie, w trzecim tysiącleciu p.n.e. – wynika z badania opublikowanego w "Scientific Reports".

Skrybowie – mężczyźni o wysokim statusie, którzy potrafili pisać i pełnili funkcje administracyjne, to grupa wyjątkowo narażona na zwyrodnienia kości. Sprzyjała temu pozycja siedząca z pochyloną do przodu głową, której skrybowie potrafili nie zmieniać przez wiele godzin – ustalili czescy naukowcy.

Petra Brukner Havelkova z Uniwersytetu Karola w czeskiej Pradze wraz z zespołem zbadała szczątki szkieletów 69 dorosłych mężczyzn, w tym - 30 skrybów, pochowanych na nekropolii w Abusir w Egipcie w okresie między 2700 a 2180 r. p.n.e. Naukowcy zidentyfikowali zwyrodnieniowe zmiany stawów, które były bardziej powszechne wśród skrybów, niż u mężczyzn wykonujących inne zawody. Zmiany te występowały w stawach łączących dolną szczękę z czaszką, w prawym obojczyku, górnej części prawej kości ramiennej (w miejscu, gdzie łączy się z ramieniem), pierwszej kości śródręcza prawego kciuka, dolnej części uda (w miejscu połączenia z kolanem) oraz w całym kręgosłupie – szczególnie w jego górnej części.

Autorzy zidentyfikowali również zmiany kostne, które mogą wskazywać na fizyczne obciążenie, spowodowane powtarzalnym używaniem kości ramiennej i lewej kości biodrowej. Były one bardziej powszechne wśród skrybów niż u mężczyzn wykonujących inne zawody. Inne cechy szkieletowe, które były bardziej powszechne wśród skrybów, to wgłębienie na obu rzepkach i spłaszczona powierzchnia na kości w dolnej części prawej kostki.

Autorzy sugerują, że zwyrodnieniowe zmiany obserwowane w kręgosłupie i ramionach skrybów mogły wynikać z długotrwałego siedzenia w pozycji skrzyżowanych nóg z pochyloną do przodu głową, zgiętym kręgosłupem i niepodpartymi ramionami.

"Zmiany w kolanach, biodrach i kostkach mogą wskazywać, że skrybowie mogli preferować siedzenie z lewą nogą w pozycji klęczącej lub ze skrzyżowanymi nogami, ale prawą nogą zgiętą z kolanem skierowanym do góry (w pozycji kucającej lub przyklękającej)" – napisano w informacji prasowej.

Autorzy zauważają, że posągi i dekoracje ścienne w grobowcach przedstawiały skrybów siedzących w obu pozycjach, jak również stojących podczas pracy. Zwyrodnienie stawów żuchwy mogło wynikać z żucia końcówek łodyg trzciny, aby uformować główki w kształcie pędzla, którymi mogli pisać. Kolejne zwyrodnienie naukowcy zaobserwowali w prawym kciuku. Badacze podejrzewają, że mogło być spowodowane przez systematyczne ściskanie piór.(PAP)

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera