Uczelnie i instytucje

Min. Wieczorek: w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym powinny być zapisy, które wyeliminują "fabryki produkujące dyplomy"

 Kielce, 19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek przemawia na obchodach Święta Uczelni na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. PAP/Piotr Polak
Kielce, 19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek przemawia na obchodach Święta Uczelni na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. PAP/Piotr Polak

W nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym muszą się znaleźć zapisy, które będą eliminowały fabryki produkujące dyplomy wyższych uczelni – powiedział w środę w Kielcach minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Kielce to kolejny ośrodek akademicki, w którym minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkał się z przedstawicielami władz uczelni przed złożeniem do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

Wieczorek podczas konferencji prasowej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreślił, że kluczową sprawą, jeśli chodzi o rozwój polskich uczelni jest jakość kształcenia. Dodał, że w nowej ustawie „muszą znaleźć się zapisy, które będą podnosiły jakość kształcenia” i jednocześnie będą „eliminowały fabryki produkujące dyplomy wyższych uczelni”.

„Młodzi ludzie dają się zwieść tym pięknym reklamom mówiącym +zajęcia 100 proc. on-line i w miesiąc czy dwa to wszystko ci załatwimy+. To jest oszustwo; widzę, ile osób z tego powodu cierpi i ponosi konsekwencje. Nic z tym nie można już zrobić, bo dyplom takiej uczelni nie ma raczej wielkiej wartości” – powiedział Wieczorek.

Minister zaznaczył, że polskie uczelnie muszą zacieśnić współpracę z europejskimi i światowymi ośrodkami akademickimi. „Musimy te kontakty zintensyfikować. Wtedy jest szansa na pozyskanie środków zewnętrznych, jeśli chodzi o badania i rozwój. To również szansa dla naszych naukowców i naszej kadry, żeby te badania naukowe prowadzić na jeszcze wyższym poziomie” – mówił minister.

Szef resortu nauki zachęcał do łączenia uczelni, w zamian za co mogą one liczyć na zwiększone subwencje. „Są już pomysły w wielu ośrodkach łączenia trzech uczelni. To są uniwersytety, politechniki, uniwersytety medyczne. Ważne, żeby to były uczelnie o zbliżonym potencjale, które będą służyły całemu środowisku akademickiemu w danym mieście czy regionie. Będziemy oczywiście też dbali o te mniejsze uczelnie, ale w tych mniejszych miejscowościach trzeba próbować jednoczyć siły, żeby podnosić poziom dydaktyczny i naukowy” – podkreślił Wieczorek. Dodał, że „większy może więcej”.

Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Stanisław Głuszek przypomniał, że „kilka lat temu były już pomysły połączenia uczelni z Politechniką Świętokrzyską”.

„Najbliższe lata być może doprowadzą nas na taką drogę, że będzie można myśleć o połączeniu potencjału uczelni. Jeślibyśmy w sposób racjonalny najpierw sfederalizowali, a później dokonali połączenia, za zgodą oczywiście społeczności akademickich, to być może uzyskalibyśmy wyższy status w sensie badań naukowych, jakości oferty kształcenia, przedsiębiorczości i współpracy społeczno-gospodarczej” – mówił prof. Głuszek. Dodał, że „to wszystko są działania strategiczne uczelni”.

Minister Wieczorek wyraził podczas konferencji nadzieję, że nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym zostanie przyjęta jeszcze w tym roku.(PAP)

Janusz Majewski

maj/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Dodatkowe 100 mln zł z resortu nauki na akademiki, 180 mln zł na dostępność

  • Fot. Adobe Stock

    Podsumowanie 2024/ Legislacja w nauce: wyhamowała reforma PAN; przywrócono nadzór resortu nauki nad NCBR

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera