Uczelnie i instytucje

Min. Wieczorek: ustawa dot. Funduszu Dopłat obejmująca m.in. remonty i budowę akademików jest gotowa

19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Piotr Polak
19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Piotr Polak

Szykujemy ustawę dotyczącą Funduszu Dopłat, gdzie będzie kwestia dotycząca remontów i budowy akademików; ustawa już jest gotowa - powiedział w środę w Radiu Zet minister nauki Dariusz Wieczorek. Dodał, że w czwartek ustawa prawdopodobnie trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

"Szykujemy ustawę dotyczącą Funduszu Dopłat, gdzie będzie kwestia dotycząca remontów i budowy akademików przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego" - powiedział Wieczorek. Dodał, że ustawa jest już gotowa i w tym momencie jest po uzgodnieniach międzyresortowych; w czwartek prawdopodobnie trafi na Komitet Stały Rady Ministrów.

Minister nauki zaznaczył, że kluczową kwestią będzie ilość środków finansowych, które będą w budżecie funduszu. "Dzisiaj jest to miliard złotych; my sugerujemy, żeby to podwyższyć do kwoty 5 miliardów rocznie" - oznajmił. "Na budowę mieszkań komunalnych i na remonty i budowę akademików mielibyśmy 5 miliardów złotych" - doprecyzował.

Minister oznajmił, że dzisiejsze zapotrzebowanie jest na poziomie 2,5 miliarda złotych. Dodał, że gdyby co roku pół miliarda złotych było przeznaczane tylko na akademiki, to w ciągu czterech lub pięciu lat problem byłby rozwiązany. Liczba dostępnych dla studentów miejsc w akademikach, która aktualnie wynosi 70 tysięcy mogłaby wówczas zostać podwojona. "Marzy mi się, żeby te 150 tysięcy miejsc w akademikach było" - oświadczył.

Fundusz Dopłat służy wsparciu samorządów przy budowie mieszkań komunalnych i socjalnych. Jest zasilany rezerwą celową budżetu państwa.

Minister odniósł się również do wydarzeń z 12 czerwca, kiedy to - wobec radykalizacji protestu propalestyńskiego na Uniwersytecie Warszawskim - na Kampusie Głównym uczelni interweniowała policja.

"Ja nie mam wątpliwości - każdy ma prawo do protestu i protestowania i w tym zakresie nie wolno niczego ograniczać, natomiast nie może się to odbywać kosztem innych czy zagrożenia dla innych osób. Jeżeli takie zagrożenie wystąpiło, to taką decyzję (o wezwaniu policji - PAP) rektor podjął" - powiedział minister.

"Musiała być to sprawa bardzo poważna, jeżeli tak doświadczona osoba, o takim autorytecie, taką decyzję podejmuje. Skoro taką decyzję podjął, to wspieram tu pana rektora, zresztą też mu to powiedziałem. Bierze oczywiście za to odpowiedzialność, natomiast na pewno miał ku temu powody" - zaznaczył Wieczorek.

Szef resortu nauki został zapytany również o losy Osiedla Przyjaźń. "Wczoraj odbyło się spotkanie w sprawie Osiedla Przyjaźń, czyli słynnych Jelonek; zapadła decyzja - ratujemy Jelonki - oznajmił. - Po to, żeby było tam osiedle akademickie, żeby studenci mieli gdzie mieszkać (...) W tej chwili już wiemy, co mamy robić, wiemy, jak to wszystko ma wyglądać".(PAP)

kblu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 25.11.2024. Historyk prof. Jan Pomorski (2P), rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (3L), prof. dr hab. Iwona Hofman (L), prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (3P) oraz uhonorowane tytułem doktora honoris causa UMCS, pisarka i dziennikarka Anne Applebaum (2L), reżyserka Agnieszka Holland (C) i pisarka Olga Tokarczuk (P) w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

    Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk z doktoratami honoris causa UMCS

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera