Studenci dziennikarstwa w Collegium Civitas wybrali laureatów konkursu dla maturzystów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci dziennikarstwa w Collegium Civitas wybrali laureatów konkursu dla maturzystów. Dziesięć osób otrzyma nagrody finansowe oraz bezpłatne indeksy Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez ZNP i Fundację Collegium Civitas pisali pracę na temat: "Polska demokracja przyszłości".

"Finałową dwudziestkę wyłonili studenci tworzący Ambasadę Concilium Civitas, a dziesiątkę laureatów wybrali członkowie Concilium Civitas, wspólnoty polskich profesorów nauk społecznych pracujących na zagranicznych uniwersytetach, takich jak Oxford, Harvard, Singapur, Sydney, Sao Paulo czy Sorbona" – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.

Finałowa dwudziestka weźmie udział w otwartym dla publiczności spotkaniu Concilium Civitas 12-14 lipca w Warszawie. Laureaci będą, jak co roku, debatowali z profesorami-członkami Concilium o wyzwaniach przyszłości m.in. w trakcie "Debaty Pokoleń". Link do rejestracji znajduje się na tej stronie internetowej. 

"Maturzyści widzą wiele spraw inaczej, niż tworzące Concilium pokolenie ich rodziców i dziadków. To jest naturalne. Jednak w ich pracach doskonale widać, jak poważne mamy problemy z demokracją i skąd one się biorą. Rozwiązania, jakie proponują, są często dyskusyjne i zaskakujące. Dzięki temu mogą inspirować starszych. Już się cieszę, że będziemy mieli okazję się o nie pospierać 12 lipca podczas ogłoszenia wyników i dorocznej Debaty Pokoleń" – powiedział cytowany w materiale prasowym prof. Wojciech Sadurski, prawnik z uniwersytetu w Sydney, który kolejny raz był jurorem konkursu.

"Kilka wyróżnionych prac mnie zaskoczyło - między innymi esej, w którym autor zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała demokracja, gdy w społeczeństwach obok ludzi pojawią się androidy wyposażone w sztuczną inteligencję" - przyznał Jan Zielonka, europeista pracujący w Oxfordzie i Wenecji.

Gospodarzem spotkania, które odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki, jest Katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas. (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera