Uruchomiono Destination Earth – komputerową reprezentację Ziemi

Adobe Stock
Adobe Stock

W komputerowym centrum EuroHPC powstał cyfrowy model Ziemi, który z niespotykaną dotąd dokładnością symuluje zachodzące na niej procesy. Ma umożliwiać dokładne analizy zmian klimatu, środowisk, wpływu człowieka, a nawet przewidywanie katastrof i kryzysów.

Uruchomiono właśnie jeden z flagowych projektów Komisji Europejskiej - Destination Earth. Jest to działająca na superkomputerze EuroHPC LUMI komputerowa replika Ziemi.

Dzięki zastosowaniu najnowszego sprzętu komputerowego i technik programistycznych, w tym - sztucznej inteligencji, powstał, jak twierdzą jego twórcy, model o niespotykanej dotąd dokładności. Model uwzględnia lądy, oceany, atmosferę i biosferę. System ma pozwolić na badania zmian klimatu i środowiska oraz w ogóle wpływu człowieka na planetę.

Naukowcy mają zyskać możliwość sprawdzania, jak sytuacja na Ziemi będzie ewoluowała przez kolejne dekady, w różnych scenariuszach. Będzie pozwalał nawet na przewidywanie katastrofalnych zdarzeń i towarzyszących im kryzysów ekonomiczno-społecznych.

Jak podkreślają eksperci, jest to kluczowe informacje dla naukowców i osób decyzyjnych, szczególnie wobec zmian klimatycznych.

Model ma też m.in. pomóc w przechodzeniu na "zieloną" ekonomię i osiągnięciu neutralności węglowej.

System Destination Earth został zaimplementowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody oraz Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych przy udziale ponad setki komercyjnych i publicznych partnerów.

ESA udostępniła np. przestrzeń chmurową DestinE, która umożliwi szerokie wykorzystanie gromadzonych danych przez różnego rodzaju organizacje.

"Destination Earth to flagowa inicjatywa oparta na europejskim potencjale tworzenia cyfrowych modeli oraz na danych z obserwacji Ziemi. Jesteśmy w ESA podekscytowani możliwością udziału w przejściu do tej nowej ery i dumni z naszej platformy DestinE. Oferuje ona szeroki zakres aplikacji i usług, które będą stopniowo udostępniane wszystkich, stanowiąc nowy elastyczny i skalowalny ekosystem" – powiedziała dyrektor Programów Obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Niezdrowe nawyki dotyczące snu to większe ryzyko cukrzycy

  • Fot. Adobe Stock

    Białka we krwi ujawniają różne choroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera