Rusza budowa nowej generacji satelitów Galileo

Adobe Stock
Adobe Stock

Panele ekspertów zatwierdziły przygotowane przez przemysł projekty satelitów drugiej generacji systemu Galileo - informuje ESA. Instrumenty te mają oferować pozycjonowanie i określanie czasu o niezrównanej precyzji.

Galileo to europejski, najdokładniejszy na świecie system nawigacji satelitarnej i określania czasu. Korzysta z niego ponad 4 mld smartfonów i różne gałęzie przemysłu – m.in. kolej, transport morski, rolnictwo czy instytucje finansowe.

Na orbicie działa już 30 satelitów Galileo, dwa następne mają zostać wystrzelone w sierpniu, a sześć kolejnych – w 2025 roku.

Jak podała właśnie Europejska Agencja Kosmiczna, projekt budowy kolejnej - drugiej generacji systemu (G2) otrzymał "zielone światło".

Na system mają składać się dwie rodziny satelitów – opracowane przez firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence and Space. Eksperci uznali, że zaproponowane przez przemysł projekty spełniają wszystkie wymagania.

G2, jak informuje ESA, ma być "przełomowy" i oferować "bezprecedensowe" parametry, jeśli chodzi o pozycjonowanie i określanie czasu.

Agencja podaje, że na pokładach satelitów znajdą się takie elementy, jak w pełni cyfrowe układy nawigacji, elektryczny napęd, większe od dotychczasowych anteny, systemy łączności międzysatelitarnej i zaawansowane zegary atomowe. Elementy satelitów znajdują się już w fazie produkcji i firmy, w krótce mają zająć się już montażem testowych prototypów.

Starty na orbitę mają się rozpocząć przed końcem dekady.

"To niezwykłe, widzieć, jak europejski przemysł jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym wymaganiom dla systemów satelitarnych GNSS w historii, dostarczając na czas nowoczesny projekt. Nie możemy się doczekać rozpoczęcia produkcji i kampanii testów kompatybilności systemu z satelitami, segmentem naziemnym i odbiornikami Galileo" – powiedział Miguel Manteiga, dyrektor Biura Programu Galileo.

Więcej informacji na TEJ stronie  (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

    Łazik Curiosity odkrył na Marsie niezwykłe siarkowe skały

  • Fot. Adobe Stock

    Obszary wiejskie chłodzą miasta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera