Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura – tarbozaura, a także unikatowe zdjęcia dokumentujące odkrycie jego szczątków 60 lat temu przez polsko-mongolski zespół – będzie można zobaczyć na nowej wystawie stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie.

W środę 12 czerwca o godz. 17.00 PAN Muzeum Ziemi w Warszawie otworzy nową wystawę stałą, której główną atrakcją będzie odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura – tarbozaura.

„Tarbozaur jest azjatyckim odpowiednikiem bardzo znanego tyranozaura – kuzyna z Ameryki. Okaz jest spektakularny. W pozycji leżącej ma 7 m długości. To był młody osobnik. Na wystawie opisana jest cała historia jego odkrycia przez polsko-mongolski zespół naukowców na pustyni Gobi. W wyprawie 60 lat temu brali udział pracownicy Muzeum Ziemi” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Ziemi w Warszawie, dr Błażej Błażejowski.

Polsko-Mongolskie Wyprawy Paleontologiczne na pustynię Gobi są uznawane przez opinię światową za jedne z najważniejszych wypraw paleontologicznych w historii. Kierowane przez prof. Zofię Kielan-Jaworowską badania pozwoliły na stworzenie unikatowej na skalę światową kolekcji szkieletów dinozaurów, skamieniałości ptaków, ssaków, żółwi, krokodyli, jaszczurek, węży oraz bezkręgowców i roślin. Kolekcja ta jest nadal obiektem badań, na podstawie których powstają publikacje naukowe, a historia wypraw nieustannie inspiruje kolejne pokolenia paleontologów.

Mat. prasowe

Błażej Błażejowski powiedział PAP, że otwarcie nowej wystawy stałej będzie też okazją do wznowienia rozmowy o stworzeniu muzeum historii naturalnej w Polsce.

„Ciągle brakuje nam przestrzeni do prezentowania znalezisk odkrytych wiele lat temu. Nie mamy w Polsce muzeum poświęconego historii naturalnej, choć staramy się już wiele lat, aby ono powstało. To jest bardzo ważny wątek, który poruszymy podczas otwarcia wystawy w obecności szefów Polskiej Akademii Nauk i Państwowego Instytutu Geologicznego” – zapowiedział Błażejowski.

Podczas otwarcia wystawy będzie też można porozmawiać z odkrywcą tarbozaura – dr Gwidonem Jakubowskim.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera