Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Senat Uniwersytetu Medycznego powołał dwa nowe wydziały na uczelni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Wydział Fizjoterapii będą od października kształcić studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W czwartek senat uczelni zdecydował o utworzeniu tych jednostek, a także o zmianach w strukturze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

O decyzjach senatu uczelni poinformowali na briefingu rektor prof. Piotr Ponikowski, prorektor ds. klinicznych prof. Dariusz Janczak oraz dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Marcin Drozd.

Na Uniwersytecie Medycznym powołano dwa nowe wydziały: pielęgniarstwa i położnictwa oraz fizjoterapii. W szpitalu uniwersyteckim powstanie zaś Instytut Chorób Wewnętrznych, który będzie obejmował dziewięć dziedzin: alergologię, nefrologię, reumatologię, geriatrię, angiologię, diabetologię, gastroenterologię, endokrynologię i pulmonologię. Powstanie on na bazie ośmiu katedr i klinik USK.

Powstaną również w szpitalu cztery centra: Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologiczne, Centrum Neurologii i Neurochirurgii, Centrum Położnictwa i Ginekologii, Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej. Na czele centrów staną wybrani w konkursach dyrektorzy.

"Absolutnie nie oznacza to, że zmniejszy się liczba klinik, które będą wchodzić w skład poszczególnych centrów. Wprost przeciwnie będziemy tworzyć nowe, interesuje nas też zwiększenie zatrudnienia. Centra mają pomóc lepiej zorganizować pracę i opiekę nad pacjentami" - powiedział prof. Janczak.

Rektor prof. Ponikowski zwrócił uwagę, że nowe wydziały, a szczególnie ten pielęgniarstwa i położnictwa, to ewenement na skalę Europy Wschodniej, gdzie żadna uczelnia medyczna nie ma osobnego takiego wydziału.

"Tworzenie centrów to nie tylko inna organizacja szpitala, ale przede wszystkim jego rozwój. Jesteśmy najlepszą polską uczelnią medyczną i chcemy łączyć świadczenia na wysokim poziomie medycznym również z najlepszą edukacją studentów oraz prowadzeniem badań" - powiedział rektor. (PAP)

Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera