Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

 Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)
Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

Dr inż. Marcelina Jureczko została zwyciężczynią 10. polskiej edycji konkursu FameLab, który odbył się 4 czerwca w Katowicach. Otrzymała 6 tys. zł i możliwość reprezentowania kraju w międzynarodowym finale. Tematem jej wypowiedzi były grzyby, które ratują świat.

FameLab to międzynarodowy konkurs dla młodych badaczy i badaczek, którzy na scenie przedstawiają wybrane zagadnienie naukowe w zajmujący sposób, mając na to tylko trzy minuty.

W tym roku najlepsza okazała się dr inż. Marcelina Jureczko, która pracuje w Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. Na co dzień zajmuje się biotechnologią środowiskową oraz ekotoksykologią, a w swoim wystąpieniu opowiadała o grzybach-superbohaterach, które rozkładają leki przeciwnowotworowe w środowisku; dzięki czemu te substancje, które przedostały się do środowiska, nie stwarzają zagrożenia dla otoczenia.

Pytana o przepis na zwycięską prezentację Marcelina Jureczko odpowiedziała, że merytoryczny przekaz musi być przedstawiony publiczności w sposób przystępny, najlepiej z wykorzystaniem elementu rozrywkowego. "Użyłam rekwizytów, które w sposób obrazowy pozwalają lepiej zrozumieć dany temat. Wprowadziłam też elementy humorystyczne, aby dać takie rozluźnienie i czas w momentach, w których mówiłam o trudniejszych zagadnieniach" – opowiadała laureatka w rozmowie z Nauką w Polsce.

Zwyciężczyni FameLab, Marcelina Jureczko (źródło: archiwum M.Jureczko)
Na zdjęciu Marcelina Jureczko. Fot. archiwum laureatki.

Marcelina Jureczko jest już obyta z formułą FameLab – w poprzedniej, 9. polskiej edycji dostała się do półfinału. Od tamtego czasu, jak mówiła, ciągle się rozwijała m.in. brała udział w licznych kursach o tym, jak prosto, skutecznie i zrozumiale komunikować naukę. 

Teraz laureatkę czekają przygotowania do międzynarodowego finału FameLab, który odbędzie się jesienią.

Drugie i trzecie miejsce otrzymali reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: Emilie Szwajnoch (nagroda w wysokości 4 tys. zł) oraz Bartosz Szóstak (2 tys. zł).

Według publiczności najlepsza była Monika Pieniawska z Instytutu Genetyki Człowieka PAN.

Finalistów oceniało jury w składzie: dr Bartłomiej Gabryś (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), prof. dr hab. Zbigniew Nawrat (Śląski Uniwersytet Medyczny), David Price (EUSEA, Science Made Simple UK), dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach; przewodnicząca) oraz dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (Politechnika Śląska).

Wystąpienia oceniane były pod kątem: treści przemówienia, jasności przekazu oraz charyzmy uczestnika (tzw. zasada 3C – content, clarity, charisma).

Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

W ocenie przewodniczącej jury dr hab. Agnieszki Turskiej-Kawy, prof. UŚ, u Marceliny Jureczko wystąpiły wszystkie te trzy elementy.

Przewodnicząca przyznała, że obrady jury były burzliwe. "Niezwykle trudno jest porównywać osoby, które realizują badania w zupełnie innej dyscyplinie i metodologii, ponieważ wpływa to również na sposób przekazu" – mówiła Nauce w Polsce.

Dodała, że w jej ocenie fenomen konkursu FameLab jest powiązany z rosnącym znaczeniem popularyzacji nauki. "Współczesnej nauki nie zamykamy w szufladach albo na łamach bardzo specjalistycznych czasopism; ona ma być pewną propozycją dla otoczenia zewnętrznego, dlatego musi być opowiadana językiem zrozumiałym dla obywateli" – wskazała Agnieszka Turska-Kawa.

W finałowych zmaganiach wzięło udział 12 uczestników; połowa z nich reprezentowała Katowice. Finaliści mogli wybrać język prezentacji: dziesięcioro wybrało jęz. polski, dwoje – jęz. angielski.

Wcześniej FameLab w Polsce był organizowany w latach 2012-2021 przez Fundację British Council i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Po przerwie polska edycja wróciła – tym razem organizatorem był Uniwersytet Śląski, a wydarzenie odbyło się w ramach całorocznych obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Przedstawiciele UŚ zapewnili, że zorganizują również kolejne edycje.

FameLab powstał w 2005 r. w brytyjskim Cheltenham jako część tamtejszego festiwalu nauki, jednak szybko podbił serca publiczności na całym świecie. Lokalne edycje konkursu były organizowane w ponad 30 krajach na wszystkich kontynentach, a na scenach wystąpiło ponad 40 tys. uczestników. Obecnie wydarzenie odbywa się m.in. w Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Malezji, Republice Południowej Afryki oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera