Rekrutację na studia rozpoczyna od soboty Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nowością w ofercie uczelni będzie rolnictwo. Studenci, którzy rozpoczną naukę na tym kierunku otrzymają stypendia w wysokości ponad 2 tys. zł miesięcznie.
Jak przekazał rzecznik UJK Piotr Burda, w sobotę zostanie uruchomiony elektroniczny system naboru. Kandydaci będą mogli rejestrować się zarówno na studia pierwszego, jak i drugiego stopnia.
Nowością w ofercie kieleckiej uczelni jest rolnictwo, które będzie wykładane na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Na tym kierunku przewidziano około 20 miejsc. „Wszyscy studenci pierwszego roku na tym kierunku będą otrzymywać przez okres dziewięciu miesięcy stypendium w wysokości ponad dwóch tysięcy złotych” – powiedział PAP Burda.
Co więcej, studenci będą mogli uczestniczyć w płatnych stażach i praktykach.
Stypendia w tej samej wysokości przewidziano także dla osób, które podejmą studia na kierunku logistyka. Studenci mogą liczyć także na dodatkowe zajęcia z języków obcych oraz z informatyki.
Rzecznik zaznaczył, że pieniądze na wsparcie studentów uczelnia pozyskała w ramach konkursu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem projektu jest wsparcie rozwoju kierunków kształcących przyszłe kadry na potrzeby branż kluczowych dla rozwoju gospodarki. Wartość projektu to ponad 16 mln zł.
Ze środków projektu finansowane będą wyjazdy na targi branżowe oraz wyjazdy studyjne do miejsc związanych z profilem studiów. Dla studentów rolnictwa przewidziano także dwumiesięczne, płatne staże w gospodarstwach rolnych i ekologicznych. Podczas studiów będzie można również zdobyć certyfikaty i kwalifikacje w zakresie pozyskiwania dotacji, nabywania gruntów rolnych czy prowadzenia np. sklepu zielarskiego.
W sobotę Uniwersytet Jana Kochanowskiego rozpocznie nabór na ponad 60 kierunków. Planowane jest przyjęcie prawie 3 tys. osób na studia stacjonarne pierwszego stopnia. Nabór potrwa do 10 lipca.(PAP)
wdz/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.