KoKoS-y dla autorów najciekawszych konstrukcji studenckich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Poznańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Łódzkiej są autorami najciekawszych konstrukcji studenckich. Doceniono ich w dziesiątej edycji konkursu KoKoS.

W Konkursie Konstrukcji Studenckich - KoKoS wybierani i nagradzani są najbardziej utalentowani młodzi konstruktorzy. Od 2014 r. konkurs organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a jego głównym założeniem jest propagowanie idei innowacyjności wśród młodych ludzi.

W tym roku najlepszych konstruktorów spośród studentów uczelni technicznych wybierano w siedmiu kategoriach – Vehicle, Smart Robots, Railway, Ecology, Life upgrade, Water i Joker.

W czterech z nich nagrodzono studentów Politechniki Wrocławskiej (PWr).

W kategorii Vehicle zwyciężył motocykl LEM Tachyon zbudowany przez Koło Naukowe LEM Wrocław Motorsport z PWr. Elektryczny pojazd swoją premierę miał we wrześniu 2023 r. i powstał specjalnie na zawody MotoStudent.

Również w kategorii Smart Robots triumfowali konstruktorzy Politechniki Wrocławskiej z Koła Naukowego Off-Road, twórcy łazika marsjańskiego Scorpio Infinity.

Kolejną kategorią, w której nagrodzono studentów PWr była kategoria Ecology. Najwyżej oceniono w niej system produkcji filamentu do druku 3D - Hefajstos opracowany przez studentów z Koła Naukowego Robotyków KoNaR.

W kategorii Life upgrade nagrodę otrzymał Adam Wąs, student z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr, który stworzył Włócznię Elektro-Szokową (WESz) przeznaczoną do odstraszania dzikich zwierząt.

W konkursie doceniono także studentów Politechniki Poznańskiej, którzy otrzymali nagrodę w kategorii Railway. Nagrodzono opracowany przez Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego System diagnostyczny układu napędowego lokomotywy studenckiej PUTrain.

W kategorii Water nagrodzono studentów zespołu AGH Solar Boat Team z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za skonstruowanie autonomicznej łodzi solarnej Barka.

Również studenci z AGH otrzymali nagrodę w kategorii Joker. Zespół AGH Solar Plane doceniono za opracowany przez studentów modułowy samolot bezzałogowy.

Przyznano również dwie nagrody specjalne. Mistrzowie Innowacji to zespół AGH Space Systems, natomiast Herosami Konstrukcji zostali Antoni Bryłka oraz Witold Sierocki z sekcji R4H Studenckiego Koła Naukowego SKANER z Politechniki Łódzkiej.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej. 

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Berlinie po raz 14. wręczono Naukową Nagrodę Ambasadora RP

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera