Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund

Źródło: Wydział Chemii UW
Źródło: Wydział Chemii UW

Dr Magdalena Majewska z Wydziału Chemii UW została laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund. Wraz z naukowcami z Massachusetts Institute of Technology będzie prowadziła badania nad ciekłymi kryształami.

MIT-Poland Lockheed Martin Fund to program realizowany przez Massachusetts Institute of Technology, którego celem jest umożliwienie nawiązania i rozwoju współpracy wydziałów MIT z polskimi jednostkami w dziedzinach takich jak m.in. materiały i produkcja, automatyka i robotyka, analiza danych czy zaawansowana elektronika.

Dr Magdalena Majewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z zespołem zrealizuje projekt: „Emulsje ferronematycznych ciekłych kryształów w polimerach do zastosowań w sensorach i powłokach nowoczesnych okien SMART".

„Naukowcy zamierzają stworzyć emulsję substancji ciekłokrystalicznych w polimerach, tzw. PDLC, z wykorzystaniem najnowszej generacji ciekłych kryształów – ferronematyków. Nazwa pochodzi od jednej z faz ciekłokrystalicznych tych materiałów, która wykazuje bardzo wysoką względną przenikalność elektryczną” – napisano w informacji prasowej na stronie UW.

„Tego typu materiały mogą być wykorzystywane np. do budowy nowoczesnych pamięci komputerowych lub superkondensatorów. Zamierzamy wykorzystać je do tworzenia cienkich, elastycznych filmów, które w przyszłości mogłyby być stosowane np. w nowoczesnych oknach SMART jako aktywne powłoki oszczędzające energię” – powiedziała dr Magdalena Majewska.

Wraz z dr Majewską nagrodzony został również prof. Timothy Swager z Massachusetts Institute of Technology, specjalista w dziedzinie syntezy i wytwarzania funkcjonalnych struktur z miękkich materiałów. Naukowcy będą wspólnie realizować badania nad ciekłymi kryształami na Wydziale Chemii UW oraz w Massachusetts Institute of Technology.

„Grupa prowadzona przez prof. Swagera ma olbrzymie doświadczenie aplikacyjne. Profesor, wraz ze współpracownikami, wytwarza na miejscu sensory i nanourządzenia z opracowanych przez siebie materiałów. Grupa prof. Ewy Góreckiej, w której pracuję, jest w światowej czołówce w dziedzinie badań nad ciekłymi kryształami. Połączenie tych dwóch perspektyw pozwoli nam podzielić się unikatową wiedzą, co może przełożyć się na ciekawe rezultaty” – podkreśliła badaczka.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański

    M. Mrówczyńska: wybór prof. Rowińskiego na szefa ALLEA to wyróżnienie dla polskiego środowiska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera