Zielona Góra/ Studenci medycyny z Poznania mistrzami w szyciu chirurgicznym

 Zielona Góra, 25.05.2024. Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny wraz z Ogólnopolskim Forum Kół Naukowych w Zielonej Górze, 25 bm. Zwycięska drużyna otrzyma tytuł mistrzowski w szyciu chirurgicznym oraz trofeum- statuetkę Bachusika.  PAP/Lech Muszyński
Zielona Góra, 25.05.2024. Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny wraz z Ogólnopolskim Forum Kół Naukowych w Zielonej Górze, 25 bm. Zwycięska drużyna otrzyma tytuł mistrzowski w szyciu chirurgicznym oraz trofeum- statuetkę Bachusika. PAP/Lech Muszyński

W V Akademickich Mistrzostwach Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny pierwsze miejsce zajęli reprezentanci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zawody odbyły się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

W mistrzostwach z szycia chirurgicznego wzięło udział osiemnaście 4-osobowych zespołów reprezentujących uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju.

W pierwszej części mistrzostw przeprowadzono wykłady, które stanowiły wstęp teoretyczny do zawodów. "Było to niezbędne przygotowanie merytoryczne studentów do następującej po niej części praktycznej, podczas której sprawdzane były zdobytych wcześniej umiejętności oraz zastosowanie ich w praktyce" – powiedziała Katarzyna Doszczak z biura prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

V Akademickie Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny otworzyła dr hab. Barbara Literska, prof. UZ, prorektor ds. studenckich. "Przyjechaliście Państwo do nas na Uniwersytet Zielonogórski z całej Polski. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie. Już po raz piąty jesteśmy gospodarzami tego wydarzenia. Rywalizacja dla młodych ludzi jest bardzo ważna. Tutaj uczycie się zdrowej rywalizacji, sprawdzacie się w działaniu, a w waszym przyszłym zawodzie jest to niezbędne" – powiedziała prof. Literska.

Podczas części praktycznej zawodów studenci zmierzyli się z takimi zadaniami jak szycie skóry, tkanki podskórnej oraz zespolenie przewodu pokarmowego. Było też otwarte złamanie kości. "Poziom był wysoki. W tym roku dużo było zadań specjalnych, które nas zaskoczyły. Wyzwaniem dla mnie okazało się mikro jelito" – powiedział Martyna Rożek, studentka medycyny z Zielonej Góry.

Studenci szyli między innymi wieprzowe nóżki oraz jelita. "Zawody okazały się bardzo kreatywne. W zadaniach było również dużo zaskakujących pułapek" – powiedział Rafał Rajski student z Opola.

Pierwsze miejsce w mistrzostwach zdobyła drużyna z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Iwona Anderko, Zuzanna Nogaj, Natalia Sak, Mateusz Szot) i oprócz tytułu otrzymała statuetkę Bachusika. Na drugim miejscu uplasował się zespół z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Patrycja Rusin, Filip Robakowski, Michał Bardan, Dawid Woszczyk). Natomiast trzecie miejsce zajęli reprezentanci Uniwersytetu Opolskiego (Rafał Rajski, Antoni Morrison, Aleksander Mateja, Maria Werner).(PAP)

pij/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Za miejsce w akademiku trzeba będzie zapłacić od 450 do 1533 zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera