E-papierosy mogą przyspieszać rozwój astmy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy wykryli wyraźny związek między korzystaniem z elektronicznych papierosów i wiekiem pojawienia się astmy.

Zespół z University of Texas, na łamach „JAMA Network Open” podał nowy argument za rezygnacją z elektronicznych papierosów. Badanie objęło prawie 8 tys. dorosłych i ponad 17 tys. osób w wieku młodzieńczym (od 12 do 17 lat), obserwowanych od 2022 do 2024 roku. Jak zaobserwowali naukowcy, palenie e-papierosów wśród dorosłych osób zwiększało ryzyko pojawienia się astmy we wcześniejszym wieku średnio o 252 proc. U młodzieży naukowcy takiego związku nie zauważyli.

"Podczas gdy wcześniejsze badania wskazywały, że e-papierosy podnoszą ryzyko astmy, to jest to pierwsze badanie sprawdzające okres jej rozwoju. Pokazanie potencjalnego ryzyka pojawienia się astmy we wcześniejszym wieku w odniesieniu do używania e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni może powstrzymać ludzi od zaczynania palenia albo zmotywować ich do zaprzestania" – mów prof. Adriana Pérez, autorka badania.

"Nasze wyniki pokazują potrzebę prowadzenia dalszych badań, szczególnie dotyczących wpływu e-papierosów na młodzież i ich związku z wczesnym pojawieniem się astmy oraz innych zaburzeń układu oddechowego. Wskazują także na wagę zmodyfikowania zaleceń odnośnie badań przesiewowych, aby uwzględniały niedawne używanie e-papierosów. Może to pozwolić na wcześniejsze rozpoznawanie i leczenie astmy, zmniejszenie chorobliwości i śmiertelności związanych z chorobą" – podkreśla prof. Pérez.

W Polsce na astmę choruje ponad 2 mln osób. Częściej dotyka ona mężczyzn, szczególnie chłopców w wieku 6-10 lat. (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

  • Fot. Adobe Stock

    Niezdrowe nawyki dotyczące snu to większe ryzyko cukrzycy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera