Trwa okres lęgowy bocianów. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców

10.05.2024 Fot. PAP/ Lech Muszyński
10.05.2024 Fot. PAP/ Lech Muszyński

Pierwsze jajka w pojawiły się w bocianich gniazdach wzdłuż Warty w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego. Teraz przez miesiąc bocianie pary będą na zmianę je wysiadywać. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców – powiedział PAP.PL Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

Okres lęgowy bocianów trwa od kwietnia do lipca. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez niemal dwa miesiące. "Odchowanie młodych bocianów to spore wyzwanie dla rodziców, a wykarmienie przykładowo czterech takich głodomorów nie jest wcale taką łatwą sprawą, dlatego, aby się to udało, to taka bociania rodzina musi mieć wokół gniazda bogatą bazę żywieniową" – opisał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Wyjaśnił, że dla bocianów najbardziej atrakcyjne żywieniowo są łąki, pastwiska i rozlewiska. "To właśnie na takich terenach bociany znajdują najwięcej pokarmu dla siebie i dla młodych" - dodał. Bociany żywią się płazami, drobnymi bezkręgowcami, dużymi owadami, drobnymi gryzoniami i gadami.

Samice bocianów składają najczęściej od 3 do 5 jaj, które na zmianę z samcem wysiadują przez około 34 dni. "Przy sprzyjających warunkach pogodowych i pokarmowych faktycznie uda się rodzicom wychować cztery, czy pięć młodych. Ale w momencie, kiedy dochodzi do załamania pogody, trudniej jest znaleźć pokarm to wtedy niestety, ale młode bociany albo giną, albo są przez rodziców z gniazda usuwane" - powiedział.

Bociany, które na przykład muszą wychować 4 pisklęta, dostarczają im około 3 kilogramów pożywienia dziennie. W pierwszych dniach życia młode bociany odżywiane są głównie dżdżownicami.

"Bociany są cały czas pod opieką ornitologów, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska i przyrodników. Są regiony, gdzie bociany zostały objęte monitoringiem. Warto też pamiętać, że w tym roku odbywa się spis bocianów w całym kraju" - podsumował Bielewicz.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Gorczyca

ag/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.07.2023. PAP/Adam Warżawa

    W kąpieliskach trwa "sezon" na sinice. Naukowcy: ich toksyny mogą być groźne dla zdrowia

  •  Wyschnięte dno Morza Aralskiego. Fot. Małgorzata Suska-Malawska.

    Polscy naukowcy pomogą w odbudowie ekosystemów w miejscu wyschniętego Morza Aralskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera