Uczelnie i instytucje

PAN przedstawiła resortowi nauki plan podziału dodatkowych 180 mln zł

07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk.PAP/Radek Pietruszka
07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk.PAP/Radek Pietruszka

Ministerstwo nauki zaakceptowało projekt podziału dodatkowych 180 mln zł dla Polskiej Akademii Nauk i znalazło nadprogramowe środki na wypłatę podwyżek w części instytutów – poinformował w czwartek w Sejmie prezes PAN Marek Konarzewski.

Dodatkowa subwencja, przyznana Polskiej Akademii Nauk przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, trafi wreszcie do instytutów PAN. Resort uzależniał jej wypłacenie od "satysfakcjonującego planu" podziału tych środków przez samą akademię.

"Poprosiłem Radę Dyrektorów instytutów o to, żeby ze swego grona wyłonili podkomisję, która będzie opracowywała projekt podziału. Myśmy ten projekt podziału bardzo szeroko wśród dyrektorów dyskutowali" – mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży prezes PAN Marek Konarzewski.

Posłów interesowało również to, czy instytuty należące do Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN otrzymają środki, które wystarczą na podwyżki dla pracowników. Wprowadzenie tych podwyżek wynika z rozporządzenia ministra nauki.

Prof. Konarzewski odpowiedział, że w środę telefonicznie rozmawiał na ten temat z wiceministrem nauki Maciejem Gdulą i "jest przekonany, że wszystkie instytuty nauk humanistycznych będą zadowolone z tego ostatecznego podziału".

"Pan minister znalazł jeszcze dodatkowe, niewielkie - ale wystarczające środki do tego, żeby zapewnić dyrektorów tychże instytutów, że nie będzie problemu przede wszystkim z wypłatą wynagrodzeń" – zapowiedział prezes PAN.

Podczas posiedzenia komisji mowa była również m.in. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (SBŁ). Wiceminister nauki Maria Mrówczyńska, pytana przez przedstawicielkę Sieci Badawczej Łukasiewicz o rzekome plany cofnięcia subwencji dla SBŁ zapewniła, że "nie ma takich zakusów, żebyśmy likwidowali subwencje".

Z kolei powołany w marcu prezes SBŁ dr Hubert Cichocki poinformował, że w podległych mu instytucjach w poprzednich latach zdarzały się nieprawidłowości, w związku z czym trwa tam wewnętrzny audyt, a także kontrole MNiSW i Najwyższej Izby Kontroli. Zaznaczył, że wyniki inspekcji będą znane pod koniec czerwca.

Wiceminister Mrówczyńska mówiła również o sytuacji Narodowego Centrum Nauki (NCN). "Poziom dotacji celowej na finansowanie projektów badawczych w polskich instytucjach naukowych jest niezadowalający, co też odbija się w przypadku Narodowego Centrum Nauki bardzo niskim współczynnikiem sukcesu, bo on wynosił w ubiegłym roku w konkursach około 10 proc." – powiedziała.

Przypomniała, że minister nauki podjął decyzję o zwiększeniu dotacji celowej dla Narodowego Centrum Nauki o 200 mln zł. "Liczymy, że kwota ta spowoduje zwiększenie współczynnika sukcesu w uzyskiwanych w projektach do około 18 proc." – stwierdziła wiceminister.

Prezes NCN prof. Krzysztof Jóźwiak powiedział, że ma nadzieję na szybką akceptację planu finansowego centrum przez ministerstwo nauki i na to, że zwiększona dotacja niebawem trafi na konto tej instytucji.

"Będziemy mogli finansować wnioski, które znajdują się na listach rezerwowych" – podkreślił prof. Jóźwiak. (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera