Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
08.04.2024 aktualizacja 09.04.2024

Fizyk prof. Dieter Vollhardt doktorem honoris causa UW

Fot. materiały prasowe UW Fot. materiały prasowe UW

Wybitny fizyk Dieter Vollhardt, emerytowany profesor Uniwersytetu Augsburskiego w Niemczech, otrzymał w poniedziałek doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec od lat współpracuje z warszawską uczelnią.

Prof. Dieter Vollhard w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju kilku działów fizyki, m.in. nadprzewodnictwa i nadciekłości, układów nieuporządkowanych, a przede wszystkim teorii układów skorelowanych elektronów - podał Uniwersytet Warszawski.

"Największym osiągnięciem uczonego było sformułowanie teorii dynamicznego pola średniego (DMFT) – najlepszej przybliżonej teorii opisującej oddziałujące elektrony w kryształach. Ta metoda była przełomowym osiągnięciem pozwalającym na zbadanie wielu różnych zjawisk wywołanych korelacjami elektronowymi" - czytamy w notce opublikowanej na stronie UW.

Podczas swojego przemówienia prof. Dieter Vollhardt wyjaśnił zarówno istotę swoich badań, jak również podkreślił związki naukowe z Uniwersytetem Warszawskim. Wyróżniony fizyk wielokrotnie gościł na Uniwersytecie, m.in. wygłaszając wykłady, prowadząc seminaria i konwersatoria.

"Półtora roku temu miałem okazję wystąpić w ramach cyklu 'Zapytaj fizyka', który był jednym z ważniejszych dla mnie wydarzeń. Chcę podkreślić, że udana współpraca naukowa na przestrzeni dziesięcioleci jest możliwa tylko wtedy, gdy partnerzy komunikują się w duchu wzajemnego szacunku i zaufania. Efektem współpracy międzynarodowej jest nie tylko postęp naukowy, ale także wzbogacenie kulturowe" – zaznaczył prof. Vollhardt, cytowany w komunikacie uczelni.

Laudację wygłosił prof. Krzysztof Byczuk, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki UW, który przedstawił dorobek naukowy wyróżnionego fizyka.

Prof. Dieter Vollhardt (ur. w 1951 r.) ukończył studia na Uniwersytecie w Hamburgu. W latach 70. odbył staż badawczy na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, po którym obronił pracę doktorską na Uniwersytecie w Hamburgu. Pracę habilitacyjną obronił w 1984 r. na Technicznym Uniwersytecie w Monachium. W latach 1987–1996 był profesorem w Wyższej Szkole Technicznej (RWTH) w Akwizgranie, a w latach 1996–2018 - profesorem w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Augsburskiego i w Centrum dla Korelacji Elektronowych i Magnetyzmu w Augsburgu.

Jest współautorem 218 artykułów naukowych, opublikowanych m.in. na łamach „Nature”, „Nature Physics”, „Nature Communication” czy „Physical Review Letters”. Razem z prof. Peterem Wolflem jest autorem monografii "The superfluid phases pf Helium 3", cytowanej około 2 tys. razy. Ogółem prace prof. Vollhardta były cytowane prawie 21 tys. razy - podał UW.

Za swój dorobek naukowy niemiecki fizyk otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Europejskiego Towarzystwa Fizycznego w 2006 r., Medal Maxa Plancka w 2010 r. oraz Medal Freeberga w 2022 r.

Uczony od lat współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim. W 2000 r. prof. Krzysztof Byczuk z Wydziału Fizyki UW (wówczas naukowiec UW) wyjechał na staż naukowy na Uniwersytet w Augsburgu, podczas którego pracował w grupie prof. Vollhardta. Naukowcy – we współpracy z innymi badaczami – opracowali fenomenologiczną teorię dotyczącą analizy widm fotoemisyjnych skorelowanych elektronów, prawa Curie w teorii dynamicznego pola średniego i teorię ferromagnetyzmu wędrownych skorelowanych elektronów w metalach poddanych nieporządkowi stopowemu. W latach 2005–2008 prof. Byczuk odbył kolejny staż naukowy w zespole kierowanym przez prof. Vollhardta. Do współpracy z niemieckim badaczem zaproszono także innych naukowców pracujących z prof. Byczukiem: dr Annę Kauch, dr. Jaromira Panasa, dr Banhi Chatterjee oraz dr. Jana Skolimowskiego. Rezultatem były liczne publikacje i artykuły naukowe.

Grupa prof. Vollhardta była również międzynarodowym partnerem w projekcie "Predictive multi-scale simulations for correlated particles inside complex enviroments", kierowanym przez prof. Byczuka, który w latach 2011–2015 otrzymał grant TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W latach 2012–2016 prof. Vollhardt wspierał Międzynarodowy Projekt Doktorski FNP realizowany na UW.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024