Uczelnie i instytucje

Szef resortu nauki: jesteśmy na finiszu zmiany ustawy o Funduszu Dopłat

04.04.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas inauguracji Międzynarodowego Kongresu Mobilności MOVE na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  PAP/Jakub Kaczmarczyk
04.04.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas inauguracji Międzynarodowego Kongresu Mobilności MOVE na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Minister nauki Dariusz Wieczorek ocenił w czwartek w Poznaniu, że "jest szansa" na to, by uczelnie wyższe od października mogły korzystać ze wsparcia Funduszu Dopłat przy budowie i remontach akademików. Dodał, że projekt zmiany ustawy jest na finiszu.

Szef resortu nauki był pytany przez dziennikarzy o to, czy od nowego roku akademickiego uczelnie wyższe będą mogły uzyskać wsparcie przy budowie akademików dzięki planowanym zmianom w Funduszu Dopłat. "Jest szansa, że będą mogły z tego korzystać" - ocenił Dariusz Wieczorek.

Fundusz Dopłat służy wsparciu samorządów przy budowie mieszkań komunalnych i socjalnych. Jest zasilany rezerwą celową budżetu państwa.

"Jesteśmy na finiszu zmiany ustawy dotyczącej dopłat. W Funduszu Dopłat znajdą się zapisy o tym, że uczelnie w Polsce będą mogły korzystać z tego funduszu na remont i budowę akademików. Zgodnie z tymi zapisami kwota dotacji wyniesie do 85 proc. na całą inwestycję" - powiedział minister.

Dodał, że obecnie projekt zmian jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i jeszcze w kwietniu trafi pod obrady rządu, a później - w maju lub czerwcu - zostanie złożony do Sejmu.

Minister był też pytany o sprawę należącego do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) Domu Studenckiego Jowita, który w związku z protestem przeciwko likwidacji był okupowany w ub. roku przez studentów. "Jowita zostaje i chcę to potwierdzić" - odpowiedział Wieczorek.

8 grudnia rozpoczęła się okupacja Domu Studenckiego "Jowita". Studenci sprzeciwiali się planom likwidacji akademika. 14 grudnia z protestującymi spotkał się minister nauki Dariusz Wieczorek. Zwracając się do studentów okupujących budynek zapowiedział, że resort zapewni uczelni odpowiednie dofinansowanie remontu budynku.

Modernizacja "Jowity" powinna potrwać około 4 lat i ma kosztować około 100 mln zł. Według pierwotnych planów UAM chciał sprzedać budynek, a za pozyskane pieniądze wybudować dom akademicki na 400 miejsc na Kampusie Morasko. W "Jowicie" po remoncie będzie mogło mieszkać około 200 studentów. Pod koniec grudnia UAM poinformował, że otrzymał środki na organizację konkursu architektonicznego na modernizację i przebudowę "Jowity".(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Kiepel

szk/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: projekt ustawy wprowadzającej organ nadzoru nad AI na początku 2025 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera