Program Anders NAWA: otwarto nabór wniosków

Fot. materiały prasowe NAWA
Fot. materiały prasowe NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) otworzyła nabór wniosków do programu stypendialnego dla Polonii im. generała Władysława Andersa. To już siódma edycja programu.

Jak czytamy w komunikacie NAWA, dzięki programowi jak dotąd ponad 4 tys. studentów wywodzących się z Polonii z całego świata przyjechało na studia do Polski. NAWA oferuje najzdolniejszej młodzieży polonijnej comiesięczne stypendium oraz zwolnienie z opłat za kształcenie w uczelniach publicznych lub na językowym kursie przygotowawczym. Nabór do programu Anders na studia II stopnia potrwa do 23 maja br., natomiast na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie – do 11 lipca br.

"Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Dzięki niemu staramy się dotrzeć do maturzystów polskiego pochodzenia na wszystkich kontynentach, we wszystkich państwach świata, aby mogli poznać walory studiowania w Polsce, odbycia nieodpłatnego cyklu kształcenia na uczelniach publicznych. Wszystkich młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie, polski paszport, polskie obywatelstwo czy też korzystają z Karty Polaka, zachęcamy, by kontynuowali swoją edukację na poziomie wyższym w polskich uczelniach, które stanowią gwarancję jakości i uznawalności dyplomu w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego" - powiedział cytowany w informacji prasowej dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki.

Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln zł, spośród których blisko 28 mln zł to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie - podano.

"Oprócz wprowadzonej od roku akademickiego 2023/24 jednolitej stawki stypendialnej w wysokości 1800 zł miesięcznie (przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim), nowością dla tegorocznych wnioskodawców jest wprowadzenie jednorazowego ryczałtu na koszty podróży międzynarodowej w związku z przyjazdem do Polski na studia lub kurs przygotowawczy poprzedzający studia" - zaznaczyła NAWA.

Wśród osób polskiego pochodzenia, które jak dotąd podjęły studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA, najliczniejszą grupę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech. Od 2021 r., dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby mające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.

Uczelnie, w których stypendyści najczęściej podejmują studia to: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytet Warszawski.

Do najbardziej popularnych kierunków należą: informatyka, zarządzanie, ekonomia, biznes, finanse i rachunkowość, logistyka, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, psychologia, marketing, turystyka, chemia, prawo, architektura oraz biotechnologia.

Program jest realizowany od 2018 r.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera