Na tatrzańskich polanach zaczęły kwitnąć krokusy. Fioletowe kwiaty można już podziwiać m.in. na Polanie Chochołowskiej. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują o szacunek do tych chronionych roślin i publikują tzw. Kodeks miłośnika krokusów.
„W wielu miejscach na Podhalu można już obserwować kwitnące krokusy. Turyści chcący podziwiać fioletowe kwiaty powinni przestrzegać pewnych zasad, mając na uwadze ich ochronę" - przypomniała Paulina Kołodziejska z TPN. Ważne jest, by stosować się do kilku zasad, które nazywamy Kodeksem miłośnika krokusów – dodała.
„Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj” – zachęcają władze TPN.
Według ustalonych zasad, krokusy należy podziwiać i fotografować z wyznaczonego szlaku turystycznego. Nie wolno wchodzić na polany, aby nie zadeptać tych kwiatów. Tym bardziej nie wolno siadać i kłaść się wśród krokusów podczas ich fotografowania lub pozowania do zdjęć. Obowiązuje zakaz zrywania krokusów jako chronionych roślin.
W poprzednich latach zdarzało się, że osoby chcące podjechać jak najbliżej krokusowych łąk, parkowały samochody wprost na kwiatach.
Przyrodnicy spodziewają się, że kwitnienie krokusów w Tatrach potrwa do połowy kwietnia. Wszystko zależy jednak od pogody, bo opady śniegu i mróz mogą powstrzymać masowe kwitnienie.
Z fioletowych, kwiatowych dywanów słynie Dolina Chochołowska, ale krokusy równie pięknie kwitną również w innych rejonach gór np. na Polanie Kalatówki, Polanie pod Kopieńcem czy na łąkach pod Reglami.
Podczas weekendów na tatrzańskich halach mają pojawić się wolontariusze, którzy będą pilnowali krokusów i napominali turystów łamiących zasady.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ itm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.