UE/ Polski buk z Niemczy zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2024

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Polskie drzewo nazwane „Sercem Ogrodu” zostało w środę zwycięzcą konkursu Europejskiego Drzewo Roku 2024. Monumentalny buk pospolity rośnie w Niemczy. Ceremonia rozdania statuetek Drzewa Roku 2024 odbyła się w środę Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Zwycięzca wyłoniony został spośród 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Buk otrzymał 39,158 głosów w internetowym konkursie. Na drugim miejscu znalazł się francuski buk z Bayeux, a na trzecim włoskie drzewo oliwne z Luras.

Polski buk rośnie w arboretum w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz.

W 2023 roku buk Serce Ogrodu zwyciężył w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów. Tryumf był przepustką do tegorocznego konkursu europejskiego.

Wśród kontrkandydatów reprezentanta Polski były między innymi: jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnia morwa biała z Chorwacji, 110-letnia grusza z Czech, a także reprezentujący Ukrainę dąb Milenijny, będący najstarszym drzewem na Ziemi Lwowskiej. Są też drzewa z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Dotychczas konkurs polscy kandydaci wygrywali trzykrotnie: w 2017 roku - dąb Józef z Wiśniowej, dwa lata temu - dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, i w ostatniej edycji – dąb Fabrykant z Łodzi.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Dotychczas konkurs zgromadził już ponad 1 tys. drzew – świadków europejskiej historii. Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tys. osób z całej Europy.

W Polsce organizatorem konkursu jest Klub Gaja, który powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody i praw zwierząt.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera