Europejski Urząd Patentowy: w 2023 r. wzrost zgłoszonych i zatwierdzonych patentów z Polski

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polacy zgłosili w 2023 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) 671 wniosków, czyli ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego – wynika z informacji prasowej Urzędu Patentowego RP.

W sumie w zeszłym roku do EPO napłynęło 199 275 zgłoszeń, czyli o 2,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Globalna liczba udzielonych patentów europejskich wyniosła 104 609, co oznacza wzrost o 28 proc. w stosunku do 2022 r. - tak wynika z opublikowanego we wtorek Indeksu Patentowego Europejskiego Urzędu Patentowego 2023 (EPO Patent Index 2023).

Liczba zgłoszeń z Polski rośnie prawie czterokrotnie szybciej niż liczba wniosków z całego świata. Wysokie tempo wzrostu odnotowywane jest także w patentach udzielonych Polakom . W 2023 r. było ich 258, a wzrost w stosunku do 2022 r. wyniósł 37,2 proc.

Polska (671 zgłoszeń, wzrost 10,5 proc.) jest na siódmym miejscu wśród Europejczyków, jeśli chodzi o tempo wzrostu zgłoszeń, i na dziesiątym wśród wszystkich krajów świata. Wyprzedzają nas pod tym względem m.in. Litwa, Chorwacja, Słowenia i Cypr.

W 2023 r. ponad 23 proc. zgłoszeń do EPO pochodzących z Europy złożyli indywidualni wynalazcy lub małe lub średnie przedsiębiorstwa. Kolejne 8 proc. pochodziło z uniwersytetów i publicznych organizacji badawczych.

Najaktywniejszymi podmiotami – 7 na 10 – zgłaszającymi wynalazki z Polski są uczelnie i instytuty badawcze. Liderzy to Uniwersytet Zielonogórski (31 zgłoszeń), Akademia Górniczo-Hutnicza (30) i Uniwersytet Jagielloński (14). W pierwszej polskiej dziesiątce są trzy firmy: Fakro PP, Polbionica oraz Adamed Pharma.

Nasz kraj plasuje się na 25. miejscu wśród wszystkich państw zgłaszających patenty. Pierwsze miejsca zajmują: Stany Zjednoczone (48 tys. zgłoszeń), Niemcy (25 tys.), Japonia (22 tys.), Chiny (20 tys.) i Korea Płd. (12 tys.).

43 proc. wszystkich zgłoszeń do EPO pochodziło od firm i wynalazców z 39 państw członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej, a 57 proc. nadesłano spoza Europy.

Większa liczba zgłoszeń patentowych złożonych w EPO w 2023 r. wynika głównie – jak czytamy w raporcie – z gwałtownego wzrostu liczby wniosków z Republiki Korei (+21 proc.) i Chińskiej Republiki Ludowej (+8,8 proc.). Republika Korei po raz pierwszy znalazła się w pierwszej piątce, a liczba zgłoszeń patentowych z Chin wzrosła ponad dwukrotnie od 2018 r.

Najbardziej aktywną jednostką wśród zgłaszających patenty w 2023 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego ponownie okazał się chiński producent elektroniki użytkowej, firma Huawei. Telekomunikacyjny gigant zgłosił ponad 5 tys. patentów, czyli prawie jedną czwartą wszystkich wynalazków z Chin. Na kolejnych miejscach znalazły się koreańskie firmy Samsung i LG, które odpowiadały za dwie trzecie wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych z Korei.

Europejski Urząd Patentowy bada również poziom innowacyjności regionów. W pierwszej setce najbardziej aktywnych patentowo regionów na 83. miejscu jest Warszawa (161 zgłoszeń), na 95. – Małopolska (119). W tej kategorii prowadzą: Kalifornia, Tokio i chiński Guangdong.

Najczęściej zgłaszane do EPO w zeszłym roku wynalazki dotyczyły komunikacji cyfrowej (w tym technologii związanych z sieciami komórkowymi), technologii medycznych oraz komputerowych. Największy wzrost spośród wszystkich dziedzin technologii w 2023 r. nastąpił jednak w obszarze maszyn, aparatury elektrycznej i energetyki (+12,2 proc. w stosunku do 2022 r.).

Najwięcej polskich zgłoszeń dotyczyło patentów w dziedzinie technologii medycznych (74 zgłoszenia), farmaceutyków (41) i inżynierii lądowej (37).

„Nasz najnowszy Indeks Patentowy pokazuje, że w 2023 r. na całym świecie innowacje nadal dynamicznie się rozwijały” – powiedział prezes Europejskiego Urzędu Patentowego António Campinos, cytowany w komunikacie.

Dodał, że EPO rozpatrzył większą liczbę zgłoszeń niż kiedykolwiek wcześniej. „Świadczy to zarówno o atrakcyjności europejskiego rynku technologicznego, jak i wysokiej jakości naszych produktów i usług. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie w coraz większym stopniu korzystają z patentów, a udział zgłoszeń dokonywanych przez MŚP był najwyższy w historii w zeszłym roku”.

Z myślą o małych podmiotach EPO wprowadza nowe obniżki opłat od 1 kwietnia 2024 r. Z 30-procentowej zniżki będą mogli korzystać: mikroprzedsiębiorstwa, osoby fizyczne, organizacje non-profit, uniwersytety i publiczne organizacje badawcze. Więcej w internecie pod adresem https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/informacje/europejski-urzad-patentowy-nowy-uproszczony-system-oplat-od-1-kwietnia-2024-r.

O Indeksie Patentowym Europejskiego Urzędu Patentowego 2023 można przeczytać na stronie www.epo.org. (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera