Sukces ewolucyjny pierwszych dużych drapieżników lądowych wynikał z ich doskonalenia się w roli zabójców – dowodzą naukowcy z brytyjskich University of Bristol i Open University.
Naukowcy piszą o tym na łamach periodyku „Communications Biology”.
Przodkowie ssaków, o nazwie synapsydy, panowali na Ziemi przez ok. 60 mln lat. Było to na długo przed pojawieniem się pierwszych dinozaurów. Synapsydy wyewoluowały jako główni drapieżnicy lądowi między 315 a 251 mln lat temu.
Naukowcy zbadali anatomię żuchwy i wielkość ciała mięsożernych synapsydów. Następnie wykorzystali te cechy do zrekonstruowania przypuszczalnych nawyków żywieniowych tych zwierząt.
Badacze odkryli, że ok. 270 mln lat temu doszło do istotnej zmiany w funkcjonowaniu żuchwy u synapsydów. To z kolei wiązało się z ważną zmianą w zachowaniu tych zwierząt.
W miarę jak zwierzęta roślinożerne stawały się większe i szybsze, mięsożercy musieli się do tego przystosować.
Jak wyjaśnia Suresh Singh z Bristol School of Earth Sciences, wcześniejsze synapsydy, takie jak słynny Dimetrodon, miały dość długie żuchwy z dużą liczbą zębów. Dawało to pewność, że gdy złapią ofiarę, ta nie ucieknie.
Z czasem doszło jednak do przekształcenia anatomii żuchwy. Uległa ona skróceniu, pojawiły się mocniejsze mięśnie i zmniejszyła się liczba zębów, które skupiły się w przedniej części. Takie przystosowanie służyło głębokim i mocnym ugryzieniom. Stało się to w odpowiedzi na zmiany ewolucyjne wśród roślinożerców.
W tamtym czasie pojawili się bowiem więksi i szybsi roślinożercy, których schwytanie było poważniejszym wyzwaniem. Drapieżniki ryzykowały, że same zostaną zranione lub uśmiercone podczas prób polowania. Z pewnością wielokrotnie do tego dochodziło. Wytworzyło to presję ewolucyjną, która stopniowo doprowadziła do pojawienia się większych drapieżników.
„Późny paleozoik to okres, gdy zwierzęta po raz pierwszy zaczęły żyć, jeść i rozmnażać się wyłącznie na lądzie - opisuje członek zespołu, prof. Mike Benton. - Stały się w pełni lądowe, kolonizując nowe obszary i eksplorując zasoby w głębi lądu”. (PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.