Druk 3D ma być kolorowy jak kameleon

Adobe Stock
Adobe Stock

Naukowcy zainspirowani naturą kameleona opracowali technikę druku 3D, w której od razu powstają kolorowe przedmioty. Podobnie jak często się to dzieje w biologii, podstawą barw stały się nanotekstury obecne na powierzchni wydruków.

Nowa technika druku 3D ma pozwalać na sprawne tworzenie wielokolorowych obiektów.

„Przez wykorzystanie nowych składników chemicznych i procesów druku możemy zmieniać kolory otrzymywanych struktur w trakcie drukowania i uzyskiwać gradienty barw nieosiągalne do tej pory” – mówi prof. Ying Diao z University of Illinois Urbana-Champaign (USA).

Ekspertka i jej zespół, na łamach magazynu „Proceedings of the National Academy of Sciences”, opisali wykorzystujący promienie UV proces druku 3D, który pozwala na zmianę kolorów w trakcie druku, bez zmiany materiału, z którego wydruk powstaje.

Światłem można kontrolować strukturę polimeru i dzięki temu fakturę na jego powierzchni w nanometrowej skali.

Przypomina to trochę działanie skóry kameleona, w której, oprócz barwników, znajduje się zmienna sieć złożona z nanokryształów z guaniny.

Dzięki nowej technice możliwe jest otrzymywanie szerokiego zakresu barw – od głębokiego niebieskiego po pomarańczowy.

„W przeciwieństwie do tradycyjnych kolorów pochodzących z chemicznych pigmentów absorbujących światło, kolory strukturalne występujące w systemach biologicznych zależą od powierzchniowych nanotekstur, które oddziałują na światło widzialne” – wyjaśnia Sanghyun Jeon, główny autor publikacji.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera