Historia i kultura

Chełm/ Odkrycia archeologiczne na budowie obwodnicy

Fot. Andrzej Lach. Źródło: GDDKiA oddział w Lublinie
Fot. Andrzej Lach. Źródło: GDDKiA oddział w Lublinie

Podczas budowy obwodnicy Chełma (Lubelskie) archeolodzy odkryli ślady osadnictwa sprzed naszej ery. Wśród znalezisk jest m.in. szkielet pochowanego dziecka i szkielety zwierząt gospodarskich.

O odkryciu śladów osadnictwa z okresu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza podczas prac na budowie obwodnicy Chełma w ciągu S12 poinformował w czwartek w komunikacie lubelski oddział GDDKiA.

W miejscowości Srebrzyszcze znaleziono kilkanaście obiektów mieszkalnych w typie półziemianek oraz kilka konstrukcji słupowych. Archeolodzy odkryli w nich fragmenty naczyń ceramicznych, wstępnie datowane od 700 do 400 lat p.n.e.

Natrafiono również na pochówek szkieletowy dziecka, który zawierał dwa naczynia ceramiczne, dwie siekierki wykonane z krzemienia narzutowego oraz bursztynową ozdobę. Szkielet dziecka znajdował się w pozycji skurczonej i był otoczony obstawą kamienną.

„W sąsiednim, prostokątnym obiekcie odkryto szkielety ośmiu krów oraz dwóch owiec. W trzecim tego typu założeniu, położonym najbardziej na zachód, znajdowały się szkielety co najmniej dwunastu dzikich świń” – opisała GDDKiA.

Cały kompleks grobowy archeolodzy datują na 2500 do 2000 lat p.n.e. i wiążą go z neolityczną kulturą amfor kulistych.

Jak podano, badania archeologiczne na terenie budowy obwodnicy Chełma są kontynuowane.

Budowa obwodnicy Chełma w ciągu S12 rozpoczęła się w ub. r. Dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała 13,5 km długości i od północnej strony ominie miasto. Obecnie na placu budowy trwają prace ziemne i porządkowe.

„Przygotowywane są wykopy oraz nasypy, budowane drogi technologiczne, przebudowywana jest infrastruktura techniczna oraz sieć wodociągowa. Powstają fundamenty pierwszych wiaduktów i betonowane są zbrojenia” – przekazała GDDKiA.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielkopolskie/ Osada z czasów kultury łużyckiej znaleziona na odkrywce pod Koninem

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera