Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
09.02.2024 aktualizacja 09.02.2024

NCBR przekaże 53 mln zł z Funduszy Europejskich na rozwój dydaktyczny kadry akademickiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad 53 mln zł z Funduszy Europejskich na projekty służące rozwojowi potencjału dydaktycznego kadry akademickiej przyszłości przekaże uczelniom Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

NCBR rozstrzygnęło konkurs „Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę”, ogłoszony w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). W jego efekcie 21 uczelni z całej Polski poprowadzi projekty, dzięki którym nauczyciele akademiccy i doktoranci podniosą lub wzmocnią swoje umiejętności, zwłaszcza dydaktyczne, w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji. Ma to pomóc w odpowiedzi na wyzwania rozwojowe polskiej gospodarki i wymagania rynku pracy.

„Aby osiągnąć zamierzony cel edukacyjny, trzeba go powiązać z przemyślanym działaniem. Pierwszy krok to określenie, jakich absolwentów oczekujemy, a drugi – kto i za pomocą jakich narzędzi pomoże młodym ludziom w przejściu z sukcesem tej drogi. Nie mam wątpliwości, że inwestowanie poważnych środków europejskich w pomnażanie kapitału ludzkiego, w tym przypadku w nowoczesną dydaktykę na uczelniach, będzie procentować. Z jednej strony gwarantuje to studentom kształcenie na najwyższym poziomie w newralgicznych dla naszej przyszłości obszarach, z drugiej – przybliża Polskę do osiągnięcia strategicznych celów związanych z zieloną i cyfrową transformacją” – powiedział dr Jacek Orzeł, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, cytowany w komunikacie wysłanym w piątek do mediów.

W ramach realizowanych projektów znalazły się m.in. studnia podyplomowe i MBA. Oprócz tego planowane są krajowe oraz zagraniczne staże i wizyty studyjne.

„W ten sposób kadra będzie mogła dostosowywać́ swoje zajęcia dydaktyczne do aktualnych problemów przemysłowych i biznesowych zorientowanych na nowoczesne procesy produkcyjne i technologiczne, związane z zarządzaniem produkcją, gospodarką obiegu zamkniętego oraz transformacją gospodarki cyfrowej i zielonej” – czytamy w materiale prasowym.(PAP)

Nauka w Polsce

uka/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024