Brazylia/ Na północy kraju znaleziono ślady wyrobów sprzed 9 tys. lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Archeolodzy odkryli pozostałości wykonanych przez człowieka przedmiotów sprzed 9 tys. lat. Pracujący w mieście Sao Luis, na północy Brazylii naukowcy twierdzą, że odkrycie jest "niespodzianką" i "skarbem", pozwalającym lepiej zrozumieć historię ludności Ameryki Południowej.

Ślady działalności dawnych ludzi odkryto podczas prac budowlanych na obrzeżach miasta Sao Luis, w stanie Maranhao. W miejscu tym zaplanowany został blok mieszkalny.

Już pierwszego dnia inwestycji pracująca na miejscu przedsięwzięcia koparka natrafiła na kości ludzkie. Znaleziskiem tym zajęła się grupa badawcza pod kierunkiem archeologa z Sao Paulo Wellingtona Lage.

Cytowany przez brazylijskie media badacz poinformował, że w latach 70. XX w. w rejonie tym znaleziono wprawdzie ludzką żuchwę, jednak teren, porośnięty tropikalnym lasem, nigdy później nie stał się obszarem badań.

Brazylijski Instytut Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego (Iphan), którego przedstawiciele biorą udział w nowych poszukiwaniach podał, że dotychczas na stanowisku archeologicznym znaleziono 43 szkielety ludzkie oraz 100 tys. przedmiotów wykonanych przez człowieka.

Z informacji przekazanej przez Iphan wynika, że na powierzchni 6 hektarów archeolodzy znaleźli liczne narzędzia kamienne, fragmenty ceramiki, a także dekoracyjne muszle.

"To niezwykle ważne odkrycie, które wymaga dokładnej analizy znalezionych przedmiotów, ich skatalogowania i dokładnego opisania" - podały władze brazylijskiego instytutu.

Koordynujący pracami Lage wyjaśnił, że dzięki odkryciu udało się potwierdzić, że tereny miasta Sao Luis zamieszkałe były przez człowieka nie 6,6 tys. lat temu - jak dotychczas przypuszczano - ale już 9 tys. lat temu.

Brazylijscy naukowcy będą chcieli sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy śladami odkrytej w Maranhao cywilizacji a plemieniem Tupinamba, które zamieszkiwało tereny przed pojawieniem się tam Europejczyków w XVI w.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera