Rosjanin pobił rekord przebywania w przestrzeni kosmicznej

15.09.2023. Kosmodrom Bajkonur (Kazachstan) Rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV
15.09.2023. Kosmodrom Bajkonur (Kazachstan) Rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV

Rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko ustanowił w niedzielę rekord świata w łącznym czasie spędzonym w kosmosie; wyprzedził swojego rodaka, który spędził w przestrzeni kosmicznej 878 dób - poinformowała agencja Reutera.

Dotychczasowy rekordzista, Giennadij Padałka, spędził w przestrzeni kosmicznej 878 dni 11 godzin 29 minut i 48 sekund. Dokonał tego w ramach pięciu misji w latach 1998-2015. Oleg Kononenko pobił ten rekord w niedzielę o godz. 11.30 czasu moskiewskiego (9.30 w Polsce).

Obecny rekordzista odbywa piątą misję kosmiczną. Od 15 września 2023 r. przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która jest jednym z niewielu międzynarodowych projektów, w których Moskwa i Waszyngton nadal współpracują pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę. Misja Kononenki ma się zakończyć 23 września 2024 r., obliczono więc, że 5 czerwca łączny "staż" kosmonauty w przestrzeni pozaziemskiej wyniesie 1000 dni, a w dniu zakończenia misji 1110.

Podczas swoich pobytów na orbicie astroanuta sześć razy wychodził w otwartą przestrzeń kosmiczną, gdzie spędził łącznie 39 godzin i 54 minuty. (PAP)

sm/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera