Wrocław/ 114 transplantacji organów wykonano w szpitalu uniwersyteckim w 2023 roku

Wrocław, 05.05.2020. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (mr) PAP/Aleksander Koźmiński
Wrocław, 05.05.2020. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (mr) PAP/Aleksander Koźmiński

114 transplantacji organów wykonano w 2023 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Przeszczepiono 45 serc, 63 nerki i 6 wątrób. Szpital jest czołowym ośrodkiem w kraju, jeśli chodzi o przeszczepy narządowe.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu podsumowano ubiegłoroczne wyniki zabiegów transplantacyjnych. W działającym od lutego 2021 r. ośrodku transplantacji serca wykonano w sumie 133 przeszczepienia, z czego 45 w 2023 r. W ubiegłym roku przeszczepiono też 63 nerki, w tym 8 od żywych dawców, i wykonano 6 transplantacji wątroby.

Prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK prof. Dariusz Janczak przypomniał, że w tym szpitalu pierwsza transplantacja nerki odbyła się 1983 r., a wątroby w 1993 r. Od tego czasu wykonano ponad 2,5 tys. przeszczepień nerek i kilkaset transplantacji wątroby.

„Szpital uniwersytecki we Wrocławiu jest wiodącym ośrodkiem w kraju, jeśli chodzi o przeszczepy narządowe. Jest to priorytetowa nasza działalność” – powiedział prof. Janczak.

Kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego i kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK dr Roman Przybylski podkreślił, że dzięki małej liczbie powikłań pooperacyjnych wrocławski ośrodek kardiochirurgiczny jest na czele wśród krajowych podmiotów wykonujących transplantacje serca.

„W końcu mamy tutaj ośrodek, który przyjmuje chorych. I nie umierają oni w kolejce, czekając na przeszczep w Warszawie, Zabrzu czy w Krakowie, tylko są na bieżąco zoperowani we Wrocławiu. To jest największa satysfakcja” – powiedział twórca ośrodka kardiochirurgii w USK dr Przybylski,.

Kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK prof. dr hab. Michał Zakliczyński podkreślił, że 45 zabiegów w roku to najlepszy od początku istnienia ośrodka wynik pod względem liczby transplantacji.

„Nie tylko chodzi o to, ile się przeszczepia, ale z jakim rezultatem, a te wyniki są wyjątkowo dobre w tym roku, więc tym bardziej jesteśmy zadowoleni” – powiedział prof. Zakliczyński.

Dodał, że w 2023 r. w Polsce wykonano 184 transplantacje serca i – jego zdaniem – był to bardzo dobry rok dla transplantologii w kraju.

„Mieliśmy bardzo duży udział w tym sukcesie. Cieszymy się, że wieloletnia praca nad tym, by zgłaszalność dawców się poprawiła, przynosi wymierne efekty” – powiedział prof. Zakliczyński.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 r. Przypada 26 stycznia w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeprowadzono go w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie w 1966 r.(PAP)

Roman Skiba

ros/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera