NASK z okazji Dnia Babci i Dziadka organizuje warsztaty internetowe dla seniorów dotyczące cyberbezpieczeństwa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) 24 stycznia organizuje webinar dla seniorów dotyczący cyberbezpieczeństwa. W jego trakcie będzie można się dowiedzieć m.in. w jaki sposób przestępcy manipulują seniorami, jakie są najpopularniejsze metody i scenariusze stosowane przez cyberprzestępców oraz na co zwracać uwagę.

Jak poinformowała w piątek NASK webinar dla seniorów jest realizowany w ramach kampanii #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Odbędzie się on 24 stycznia o godz. 12. Transmisja będzie dostępna na kanale YouTube NASK.

NASK przekazała, że podczas warsztatów omówione zostanie w jaki sposób przestępcy manipulują seniorami, jakie są najpopularniejsze metody i scenariusze stosowane przez cyberprzestępców, na co zwracać uwagę i o czym należy pamiętać, kiedy zachować szczególną czujność oraz w jaki sposób wspierać seniorów w edukacji i gdzie szukać treści edukacyjnych.

O cyberbezpieczeństwie seniorów opowiedzą Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora oraz Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego oraz Beata Frankiewicz, specjalistka w Zespole Projektów Informacyjno-Popularyzatorskich, NASK.

Z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dziadka NASK przypomniał również, że rodzinne spotkania to także doskonała okazja do tego, by podejmować z seniorami rozmowy dotyczące ich cyberbezpieczeństwa.

"Oszustwa telefoniczne, wyłudzanie kluczowych danych, podszywanie się pod ważne instytucje. Spotykamy obecnie wiele odmian ataków w wyniku, których nasi najbliżsi mogą stracić oszczędności całego życia. Niestety, nadal wielu seniorów nie wie, jak powinni zareagować, na przykład po otrzymaniu niepokojącego telefonu lub wiadomości z wezwaniem do zapłaty. Oszuści stale dopracowują swoje metody manipulacji, potrafią wzbudzić zaufanie, wywołać silne emocje czy narzucić konieczność działania pod presją czasu. Efekty mogą być niezwykle krzywdzące, nie tylko finansowo" - przekazała NASK.

Podkreśliła też, że rzetelna wiedza i proste wskazówki dotyczące tego, jak bronić się przed atakami cyberprzestępców, to najlepszy upominek, jaki możemy podarować w tych dniach naszym najbliższym.

"Przypomnij bliskiej osobie, że w każdej chwili może do ciebie zadzwonić i poradzić się, jak postąpić w przypadku otrzymania niepokojącej wiadomości lub telefonu. To ważne, aby nigdy nie działać bez konsultacji z innymi, zwłaszcza w stresie i pod presją czasu" - zaznaczyła NASK.

Dodała, że warto też wyjaśnić, do czego służy numer 8080 i upewnić się, że jest on zapisany w telefonie bliskiej osoby. "Pokaż jej, w jaki sposób przesłać wiadomość w niezmienionej formie. Numer 8080 to darmowy numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS, aby mogły zostać sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa przez zespół CERT Polska. Zachęć bliskich do poszerzania wiedzy i udziału w warsztatach, a także spotkaniach stacjonarnych dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, organizowanych przez instytucje przyjazne seniorom" - podkreśliła NASK.

Wspólna kampania NASK, CBZC i WIB #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior ma na celu podniesienie świadomości osób starszych na temat różnego rodzaju oszustw internetowych, związanych zwłaszcza z wyłudzaniem danych (tzw. phishing), podszywaniem się pod zaufane podmioty (tzw. spoofing), a także stosowanych przez oszustów manipulacji i socjotechnik. Realizatorzy kampanii szczególną uwagę zwracają na przestępstwa telefoniczne, takie jak metoda „na wnuczka” oraz liczne modyfikacje tego oszustwa.

W ramach kampanii realizowane są spotkania, webinary, a także publikowany jest cykl artykułów i infografik skierowanych do seniorów, w których wyjaśniane są najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw, a przede wszystkim skuteczne sposoby zapobiegania najważniejszym zagrożeniom cyfrowym. (PAP)

Aleksandra Kuźniar

akuz/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Duże zainteresowanie udziałem w Forum Maturzystów na politechnice

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera