Jak to możliwe, że na Ziemi istnieje życie? I ze zwykłych pierwiastków powstały związki, które potrafią się namnażać i przechowywać informacje? W testowaniu hipotez wyjaśniających te zjawiska pomagają symulacje na superkomputerach - opowiada bioinformatyk prof. Jacek Błażewicz.
Niekodujące RNA są potencjalnym celem w terapii przeciwnowotworowej. Czy jednokomórkowy pantofelek, pierwotniak Paramecium tetraurelia, przyczyni się do lepszego poznania związanych z tym mechanizmów i przybliży naukowców do znalezienia skutecznych terapii?
Nieznaną dotychczas aktywność enzymu, który ma zdolność do przecinania cząsteczek dwuniciowego RNA w miejscu zawierającym specyficzną sekwencję, odkryli naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie.
Udało się odtworzyć w laboratorium proces powielania RNA, który mogły wykorzystywać pierwsze żywe komórki – informuje “Science”.
Bioinformatyk prof. Janusz Bujnicki, biostatystyk dr hab. Wojciech Fendler, a także przyrodniczka Anna Dębicka znaleźli się wśród laureatów konkursu "Polacy z werwą". Nagrodę specjalną przyznano chirurgowi prof. Adamowi Maciejewskiemu. Zwycięzcy otrzymali po 50 tys. zł.