Książka o Indianach, autorstwa archeologa z Krakowa, ukazała się w USA i Wielkiej Brytanii

Książka o kulturze Indian, autorstwa archeologa z Krakowa Radosława Palonki, ukazała się w USA i Wielkiej Brytanii nakładem prestiżowego wydawnictwa Lexington Books. Publikacja jest ewenementem, ponieważ została napisana z perspektywy Europejczyka.

  • Wieża Mad Dog Tower pozostająca w zasięgu wzroku z innymi stanowiskami, służyła prawdopodobnie różnym celom, od obronnych i przekazywania wiadomości do obserwacji nieba i zjawisk astronomicznych. Fot. A. Słupianek.

    Polscy archeolodzy badają "żywe ruiny" w Kolorado

    Liczące 800 lat pozostałości domów, wież i kręgów kamiennych w Kolorado w USA od sześciu lat badają krakowscy archeolodzy. Indianie wierzą, że te budowle są wciąż zamieszkane przez duchy przodków i bez powodu nie należy zakłócać ich spokoju.

  • Kobieta aztecka - ilustracja z Kodeksu Florentino. Źródło: Wikipedia

    Azteckie historie krwią i łzami pisane

    W testamencie Anny Juany jest więcej żalu do męża, niż rozporządzeń majątkowych. Z kolei żona zamordowanego Indianina szuka u władz pomocy w odnalezieniu mordercy ukochanego męża. Petycje i dokumenty urzędowe mogą być fascynujące, podobnie jak azteckie mity spisane w czasach przedhiszpańskich. Rozszyfrowuje je etnohistoryk dr Agnieszka Brylak z Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni języka Indian Nahua, popularnie zwanych Aztekami.

  • Fot. Fotolia

    Bogactwo mikroorganizmów u członków plemienia z dżungli

    Organizmy Indian z plemienia Yanomami w amazońskiej dżungli posiadają najbogatszą znaną mikroflorę. Ich badania dają rzadką okazję wglądu w mikrobiom ludzi nie używających antybiotyków i nie znających zachodniej diety - czytamy w "Science Advances".

  • Odnaleziono odległych przodków żyjących Indian

    Badania DNA pozwoliły na bezpośrednie powiązanie zmarłych przed kilkoma tysiącami lat przodków Indian z ich żyjącymi potomkami – piszą naukowcy na łamach „Public Library of Science ONE”.

  • Odnaleziono odległych przodków żyjących Indian

    Badania DNA pozwoliły na bezpośrednie powiązanie zmarłych przed kilkoma tysiącami lat przodków Indian z ich żyjącymi potomkami – piszą naukowcy na łamach „Public Library of Science ONE”.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • USA/ Harvard pozywa administrację Trumpa za zamrożenie funduszy na badania

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

W rozmowie z PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher ocenił, że "wręcz niewiarygodne" jest, jak dużo Europa robi w kwestii odkrywania przestrzeni kosmicznej przy "relatywnie niewielkich środkach", jakimi dysponuje. Jeśli jednak nie zwiększymy finansowania, uciekną nam największe talenty - wskazał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera