Fot. Adobe Stock

Lubuskie/ Gęgawy pod bacznym okiem przyrodników z „Ujścia Warty”

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat pracownicy Parku Narodowego „Ujście Warty” (Lubuskie) oznakowali około 300 gęgaw, w tym 20 osobników w tym roku. To jedyny gatunek dzikiej gęsi wyprowadzający lęgi w naszym kraju - poinformowała PAP Aleksandra Derlicka z PN „Ujście Warty”.

  • Fot. PAP/ Lech Muszyński 12.10.2017

    Lubuskie/ 170 tys. gęsi w Parku Narodowym „Ujście Warty”

    Rośnie liczba gęsi na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty”. Ostatnie liczenie wykazało, że przebywa tam ok. 170 tys. tych wędrownych ptaków – to rekord w historii Parku. W tej części Europy to jeden z najważniejszych przystanków podczas ich jesiennych migracji.

  • W ujściu Warty gęgawy wysiadują jaja

    Ponad 600 par gęgaw wysiaduje jaja w Parku Narodowym „Ujście Warty” - najważniejszym w kraju terenie lęgowym tych gęsi. Pierwsze młode wyklują się na początku kwietnia - poinformował PAP ornitolog Michał Leszczyński z Parku.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.