Widok na  Figueira da Foz. Fot. Adobe Stock

Portugalia/ Państwo przejęło znalezione na śmietniku średniowieczne manuskrypty

Portugalskie służby przejęły dużą kolekcję manuskryptów, które trafiły na śmietnik w położonym na zachodzie kraju mieście Figueira da Foz. Najstarsze pergaminy liczą sobie ponad tysiąc lat.

  • 05.12.2024. Prezentacja jednego z dwóch przekazywanych starodruków (ksiąg brzeskich) w Sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Księgi zostały ofiarowane przez darczyńców, opolskie małżeństwo, do zbiorów miejscowego Archiwum Państwowego. PAP/Krzysztof Świderski

    Opole/ Dwa egzemplarze Biblii Brzeskiej trafią w ręce konserwatorów

    Dwa egzemplarze zabytkowej Biblii Brzeskiej, znalezione podczas remontu dachu domu jednorodzinnego w jednej z opolskich wsi, trafią w ręce konserwatorów. Jak powiedział PAP dr Sławomir Marchel, dyrektor opolskiego oddziału Archiwum Państwowego, prace przy ratowaniu cennych zabytków mogą trwać nawet kilka lat.

  • 15.11.2016. Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Odnowiono trzy starodruki z kolekcji biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego

    Odnowiono trzy starodruki z XVII i XVIII wieku znajdujące się w zbiorach biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP), w tym „Principum christianorum stemmata…” Antonio Albizio z miedziorytami prezentującymi drzewa genealogiczne rodów królewskich i szlacheckich z Europy i Imperium Osmańskiego.

  • Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (rg/doro) PAP/Rafał Guz

    Prokuratura: trzy osoby usłyszały zarzuty kradzieży woluminów z BUW

    Trzech członków międzynarodowej grupy przestępczej usłyszało zarzuty kradzieży starodruków z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na ponad 3,8 mln zł.

  • 15.05.2020 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Warszawa/ Policja odzyskała część starodruków skradzionych z Biblioteki UW

    Część starodruków skradzionych z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odzyskali śródmiejscy policjanci. Wpadli na trop odpowiedzialnych za ten proceder, czego skutkiem było zatrzymanie pięciu osób w kilku państwach. Wartość skradzionych starodruków oszacowana została na blisko 4 miliony złotych.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Czechy/ Arcybiskupstwo w Ołomuńcu po 80 latach odzyskało starodruk z XVI w.

    Cenny starodruk z XVI wieku, zaginiony przed 80 laty, został zwrócony arcybiskupstwu w Ołomuńcu, poinformowały we wtorek czeskie media. Włoscy żandarmi przejęli ją w domu aukcyjnym w Trieście. „Postilla super epistolas et evangelia” zawiera interpretację fragmentów listów i Ewangelii Nowego Testamentu.

  • Blisko tysiąc cennych starodruków w Bibliotece UKSW

    Około tysiąca starych druków, w tym dwa XV-wieczne, liczy kolekcja zabytkowych woluminów Biblioteki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wśród zbiorów znajdują się m.in. bezcenny pierwodruk Biblii Wujka oraz Wulgata z drzeworytem Albrechta Dürera - poinformowali przedstawiciele uczelni.

  • Aż 68 inkunabułów w zbiorach pochodzi z toruńskich bibliotek kościelnych i prywatnych bibliotek miejscowych patrycjuszy. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

    Nowe związki do ochrony starodruków przed grzybami

    Nowe związki – pochodne chinoliny – służące do dezynfekcji starodruków i ich ochrony przed grzybami, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Preparat może być również użyty do drewnianych powierzchni np. ram obrazów. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

  • Fot. Fotolia

    Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu digitalizuje unikatowe zbiory

    Biblioteka Uniwersytecka digitalizuje i archiwizuje rękopisy średniowieczne i unikatowe starodruki znajdujące się w jej zbiorach. Placówka przy realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych korzysta z rozwiązań informatycznych opracowanych przez IBM.

  • Księgozbiór kamedułów w Bibliotece Jagiellońskiej

    Specjaliści z Biblioteki Jagiellońskiej zakończyli naukowe opracowanie 11 tys. woluminów, w tym 8 tys. starodruków należących do zakonu kamedułów na krakowskich Bielanach. Kilkadziesiąt z tych ksiąg to unikaty, które nie figurują w żadnym katalogu ani bazie bibliotecznej na świecie.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera