Fot. Adobe Stock

Naukowcy nawołują do dekolonializacji zbiorów botanicznych na świecie

Nieproporcjonalnie duża liczba okazów roślin z całego świata znajduje się w krajach europejskich oraz w USA. W 10 największych zielnikach jest 65 mln okazów. Dziedzictwo kolonializmu kształtuje zarządzanie kolekcjami roślin i należy to zmienić – powiedział PAP prof. Wiesław Mułenko z UMCS.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy przypominają o etycznych zasadach fotografowania przyrody

    O etycznych zasadach fotografowania dzikiej przyrody przypomina Instytut Biologii Ssaków PAN z Białowieży. Zastanówmy się, czy idealne zdjęcie jest warte dobrej kondycji i życia zwierzęcia - sugeruje IBS PAN w mediach społecznościowych.

  • Fot. Adobe Stock
    Blog

    Nauka w 2023 według "Nature"

    Magazyn "Nature" przedstawił siedem przełomowych technologii, które mogą w 2023 roku gwałtownie przyspieszyć rozwój nauki. Obok Teleskopu Webba czy systemu CRISPR lista zawiera też projekt dotyczący hodowli embrionu z komórek macierzystych. W prace te zaangażowana jest prof. Magdalena Żernicka-Goetz.

  • Fot: Późnoantyczne ruiny w masywie wapiennym w Syrii: osady wiejskie na rzymskim i sasanidzkim Bliskim Wschodzie rozrosły się w późnoantycznej małej epoce lodowcowej. Umiano tam wykorzystać nowe możliwości, które pojawiły się w związku z ochłodzeniem klimatu. Autor: Artur Rodziewicz

    Lekcja z historii: ze zmianami klimatu można sobie poradzić, ale wymaga to działań

    Ludzie potrafili być odporni na niedogodności związane z historycznymi wahaniami klimatu - pokazują badania w "Nature" z udziałem Polaków. Badania te dają nam też lekcję na przyszłość - ze zmianami klimatu można sobie poradzić, ale wymaga to działań - komentują autorzy.

  • Świat

    Dziesięciu ludzi, którzy wstrząsnęli nauką - według Nature

    Prestiżowe pismo „Nature” ogłosiło listę dziesięciu osób, które w roku 2016 wywarły największy wpływ na naukę.

  • Polacy zaobserwowali przebudzenie gwiazdy nowej

    W gwiazdozbiorze Centaura zaobserwowano niezwykłe wydarzenie: przebudziła się tzw. gwiazda nowa. W czasie wybuchu układ był 2 mln razy jaśniejszy niż wcześniej. Polscy astronomowie już od lat obserwowali ten fragment nieba i po raz pierwszy potwierdzili mechanizm takiej eksplozji.

  • Fot. PAP/EPA/ W. STENZEL / NASA 10.05.2016

    W niebiańskim rytmie: harmonijny taniec planet wokół gwiazdy wyjaśniony

    Gdzieś w gwiazdozbiorze Łabędzia podejrzano niezwykle harmonijne podniebne zjawisko: cztery planety w dość zgodnym rytmie okrążają tam wspólną gwiazdę. Teraz naukowcy - w tym badacz z Polski, pokazali, z czego ta zadziwiająca synchronizacja może wynikać.

  • Fot. PAP/ Artur Reszko 13.02.2016

    Puszcza Białowieska: ruszyły patrole leśne Greenpeace

    Dokumentacja stanu ochrony Puszczy Białowieskiej to główny cel rozpoczętych w czwartek w puszczy leśnych patroli organizacji ekologicznej Greenpeace. Jednocześnie głos naukowców ws. puszczy publikuje prestiżowy tygodnik "Nature".

  • Rekonstrukcja mieszkańca z rejonu Stepów Pontyjskich sprzed ok. 5000-4800 lat. Źródło: Alexey Nechvaloda

    Geny naszych przodków z epoki brązu bez tajemnic

    Badania genetyczne na niespotykaną skalę przeprowadzono na szczątkach ponad 100 ludzi, którzy żyli w Eurazji 3-5 tys. lat temu. Przemiany, do których wtedy doszło, przyczyniły się ostatecznie do powstania współczesnego „krajobrazu genetycznego” Eurazji.

  • CK Vul otoczona jest teraz torusem pyłu (żółty), zimnym gazem molekularnym (czerwony) oraz gorącym gazem atomowym (niebieski). Fot. Tomasz Kamiński

    Przyłapano najstarszą gwiazdę-kanibala

    Najstarsze jak dotąd ślady gwiazdy, która "pożarła" inną gwiazdę, udało się zidentyfikować zespołowi astronomów kierowanemu przez Polaka. Gwiazdę-kanibala można było oglądać gołym okiem na niebie ponad 340 lat temu, co wiadomo m.in. dzięki obserwacjom Heweliusza.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera