Fot. PAP/ Paweł Wernicki

Prof. Kowalczyk: ochrona przyrody coraz ważniejsza dla społeczeństwa

Przyroda i ochrona przyrody są coraz ważniejsze dla społeczeństwa. Popularyzacja pomaga w odkrywaniu tajemnic przyrody, ale też w dotarciu do decydentów, którzy podejmują decyzje w zakresie ochrony środowiska - mówi prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN. W konkursie Popularyzator Nauki Instytut otrzymał pozaregulaminową Nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki
    Popularyzacja

    Michał Młotek: w popularyzacji historii chodzi o uczenie rozumienia historii, wyciągania z niej wniosków

    W popularyzacji historii bardzo dziś mówi się o pojedynczych, widowiskowych epizodach, niewyjaśnionych tajemnicach. Ale chodzi o coś więcej: o uczenie rozumienia historii, wyciągania z niej wniosków, o rozumienie procesów historycznych - mówi Michał Młotek, laureat jednego z wyróżnień w konkursie Popularyzator Nauki 2022.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki
    Popularyzacja

    Energetyczne Centrum Nauki KPT: małe miejsce z wielkim potencjałem

    Energetyczne Centrum Nauki KPT to miejsce małe, kameralne, ale z wielkim potencjałem. Co nas niezmiernie cieszy dotarliśmy już prawie do 130 tysięcy osób - mówi Karolina Cieślik z Energetycznego Centrum Nauki KPT, które otrzymało wyróżnienie w 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki
    Popularyzacja

    Przedstawiciele Lubelskiego Festiwalu Nauki: to nagroda dla 50 tysięcy popularyzatorów nauki

    To nagroda dla 50 tysięcy popularyzatorów nauki z Lubelszczyzny, którzy od 18 lat tworzą Lubelski Festiwal Nauki. Konsoliduje i pokazuje, że nasza praca ma sens i powinna być kontynuowana - podkreślają przedstawiciele Lubelskiego Festiwalu Nauki, który został laureatem konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Zespół.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki
    Popularyzacja

    Agnieszka Krzemińska: przeszłość nas definiuje

    Przeszłość nas definiuje, jest nie tyko tożsamością mitologiczną, ale rzeczywistą. W jej badaniu pomagają nam już nauki ścisłe, dzięki którym możemy misternie lepić siatkę wiedzy o tym, jak wszystko w przeszłości mogło wyglądać i jaki to ma wpływ na nas - mówi Agnieszka Krzemińska, laureatka konkursu Popularyzator Nauki 2022.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki
    Popularyzacja

    Stowarzyszenie WroSpace: jesteśmy społecznikami, dołącza do nas wielu naukowców

    Jesteśmy społecznikami, do których dołącza wielu naukowców; wspólnie tworzymy wyjątkowe wydarzenia - podkreśla Anna Bukiewicz-Szul z Stowarzyszenia WroSpace, laureata nagrody Popularyzator Nauki 2022 w kategorii Instytucja.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki
    Popularyzacja

    Prof. Kotowski: czuję się bardziej rzecznikiem faktów naukowych i przyrody

    "Czuję się bardziej rzecznikiem faktów naukowych czy rzecznikiem przyrody, niż popularyzatorem nauki" - mówi dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Popularyzator Nauki 2022 w kategorii Naukowiec. Upowszechnia on wiedzę na temat mokradeł, od których zależy globalne środowisko oraz klimat - a które są obecnie bardzo silnie degradowane.

  • Warszawa, 09.12.2022. Szef kapituły konkursu, prof. Michał Kleiber (L) oraz laureat Nagrody Głównej, dr Paweł Grzesiowski (P) podczas gali finałowej 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki. (jm) PAP/Marcin Obara
    Popularyzacja

    Dr Grzesiowski: niewiedza jest równie groźna, jak wirus

    Jak pokazała pandemia - niewiedza jest równie groźna, jak wirus - mówi dr Paweł Grzesiowski, laureat Nagrody Głównej w konkursie Popularyzator Nauki. Zwycięzców 18. edycji konkursu ogłoszono w piątek.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki
    Popularyzacja

    Dr Paweł Grzesiowski z Nagrodą Główną w konkursie Popularyzator Nauki

    Nagrodę Główną w 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki otrzymał w piątek dr Paweł Grzesiowski, pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. Przyznano też nagrody w kategoriach naukowiec, animator, instytucja, media i zespół.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Zakończyliśmy prezentację finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2022

    Zakończyliśmy prezentację sylwetek kandydatów nominowanych do nagrody Popularyzator Nauki 2022. Uroczystość, podczas której poznamy zwycięzców konkursu, odbędzie się 9 grudnia w Warszawie.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Myszy na lodzie: Temperatura mysich ogonów może spaść zimą poniżej zera

  • Polska badaczka na nowo interpretuje dwa malowidła z Katedry w Faras

  • Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Istnieje duże ryzyko wymarcia wielu gatunków drzew z Amazonii

  • Sztuczne światło szkodzi rafom

  • Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

  • Badania minimózgów pozwalają lepiej zrozumieć niektóre choroby

Fot. Adobe Stock

Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Jedna lub dwie lampki wina w święta lub w sylwestra nie zaszkodzą, ale nadużywanie alkoholu, szczególnie mocnego, może doprowadzić do groźnych zaburzeń pracy serca, a nawet do nagłego zatrzymania krążenia - ostrzega w rozmowie z PAP kardiolog z Warszawy prof. Piotr Jankowski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera