Źródło: Adobe Stock

A może na ciemną materię składają się nieuchwytne sześciokwarki?

Wśród kandydatów na cząstki, które mogłyby tworzyć ciemną materię, jest pewna neutralna i trudno uchwytna cząstka - hadron S, który jest sześciokwarkiem, mieszczącym się w Modelu Standardowym. Tylko jak tę cząstkę zaobserwować? Pomysł na eksperyment w CERN mają badacze z Politechniki Warszawskiej.

  • Fot: Widok eksperymentu ALICE w CERN. Źródło: Julien Ordan, CERN

    ALICE wykazuje, że swobodny kwark powabny ma masę

    Masz problem, żeby dowiedzieć się, ile tak naprawdę ważysz, bo waga w łazience za każdym razem pokazuje nieco inny wynik? Tymczasem naukowcom z eksperymentu ALICE w CERN udało się ustalić masę kwarka powabnego - cząstki elementarnej, która waży ok. pół milionowej miliardowej miliardowej części grama i uwalniana jest tylko na ułameczek sekundy w ogromnych temperaturach powstających w zderzeniach cząstek wewnątrz Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: w badaniach mikrobiomu czasami marketing rozmija się z nauką

  • Radość z cudzego niepowodzenia złapana w eksperymencie

  • Ekspert: na świecie buduje się z drewna wieżowce, w Polsce wciąż walczymy ze stereotypami

  • Psycholog: świąteczny “cyfrowy detoks” jest niezbędny dla higieny psychicznej

  • Rok w polityce naukowej/ Prof. Jemielniak: kierownictwo resortu nauki chętniej słucha środowiska

  • Należąca do SpaceX rakieta Starship w bazie Boca Chica, Texas, USA EPA/MICHAEL GONZALEZ, dostawca: PAP/EPA

    „WSJ”: eksplozja statku kosmicznego firmy SpaceX stworzyła zagrożenie dla ruchu lotniczego

  • Ekspertka: ból pleców najczęściej nie wynika z dźwigania

  • Niektóre nawyki spowalniają starzenie mózgu nawet o osiem lat

  • Gen spokoju i koncentracji

  • Leki na raka ze starych plastikowych butelek

Fot. Adobe Stock

Norwegia/ Boże Narodzenie w stacji PAN na Svalbardzie szykuje się od maja

Na arktycznych wyspach nie ma drzew, gwiazdek ani dnia i nocy w klasycznym sensie. Boże Narodzenie w jedynej całorocznej polskiej stacji naukowej trzeba więc zaplanować z dokładnością wojskowej operacji - i zrobić to na wiele miesięcy wcześniej - opowiada kierownik stacji w Hornsundzie, dr inż. Marcin Budzyński.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera